Online 2 ľudia. VEPOS Novaky.sk VOĽBY 2022
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Primátor / Poslanci
1088 príspevkov
Do tejto témy vkladajte sformulované otázky pre pána primátora a pre pánov poslancov.
• nový príspevok môžete pridať až po prihlásení.
14:35:22 22.02.2023 [7753] Nevhodný príspevok?
Nervózny exprimátor...

To, že je exprimátor Ing. Dušan Šimka čoraz nervóznejší, je zrejmé aj na jeho verbálnom prejave, akým sa predviedol na poslednom MsZ (20.2.2023)

Svedčia o tom aj jeho správy, ktoré prezentuje na FB stránke flash reportéra Ľubomíra Jánošíka. V týchto jeho včerajších príspevkoch mu už nešlo ani tak o osočovanie súčasného primátora Ing. Adamca, ako o skutočnosť, že začal hľadať vinníka, na ktorého by “hodil” zrušenie veľkých projektov ako sú obnova polikliniky a RTG. Zdá sa, že nateraz našiel vinníka v osobe vedúceho odd. výstavby Ing. Antona Horného, ktorý bol dlhšie obdobie na PN.

Pán bývalý primátor, vy ste však zabudol na jednu podstatnú vec. Vy ste bol v tom čase primátorom a za toto zlyhanie nesiete zodpovednosť v plnej miere práve vy! Je to vaše manažérske zlyhanie! Ako ste priebežne vykonávali kontrolnú činnosť na realizácii projektov??

Ak bol pán Horný dlhšie obdobie na maródke, tak ste sa mal práve vy so všetkým úsilím snažiť, aby projekty napredovali! Opak bol však pravdou. Ako už odznelo aj na MsZ, problémy ste dostatočne neriešili, úmyselne ste sa zatajoval a presne tak to nakoniec aj dopadlo - fiaskom!!
Hodnotenie: 3   0
08:07:13 22.02.2023 [7752] Nevhodný príspevok?
Nováčan7 napísal......" Jánošík však začína strácať orientáciu "......
Nebudem tu polemizovať v tom smere,či Jánošík začal,alebo už tú orientáciu stratil an bloc,až tak vyhranene ako nováčan7 hodnotiť prejav pána Jánošíka si nedovolím,ale jeden postreh z jeho vvystúpenia vo mne zarezonoval,pretože sa úplne presne zhoduje aj s mojim pohľadom na vec.Tým pohľadom je plat pána primátora,konkrétne jeho zvýšenie navrhnuté jedným z poslancov a poslancami aj odsúhlasené.Tento počin tak,ako aj v p.Jánošíkovi vo mne vyvoláva veľmi silné pochybnosti,dilemy a otázky v smere mojich doterajších skúseností a poznania sveta,ktoré sa na pozadí rozhodnutia poslancov zvýšiť tak razantne plat primátorovi,ktorý je vo funkcii prakticky dva mesiace javí ako iracionálne.Otázka stojí teda tak,že ak je v ľudskej spoločnosti zabehaný úzus...najprv ukáž,čo vieš a potom ťa budeme hodnotiť....tak razantné zvýšenie platu primátora keď ešte neuplynulo ani tých obligátnych zaužívaných sto dní a primátor naozaj nemohol ukázať svoju plnú kompetentnosť napríklad aj plnením svojho volebného programu,tak by bolo skrátka naozaj zaujímavé si vypočuť z úst poslancov zastupujúcich občanov mesta tie dôvody a príčiny,ktoré ich viedli k takému konaniu.
Hodnotenie: 1   1
18:02:07 21.02.2023 [7751] Nevhodný príspevok?
Zo včerajšieho (20.2.2023) MsZ...

Na včerajšom MsZ boli Nováčania svedkami nemiestného predstavenia bratov Šimkovcov, ktorí nedokázali svoje myšlienky prezentovať dôstojnou formou. Ako už mnohokrát, ich vystúpenia boli plné kriku, osočovania, urážania a tak po viacerých upozorneniach primátorom Ing. Adamcom bolo ich vystúpenie predčasne ukončené.

Svoj názor si odprezentoval aj mediálny propagátor exprimátora Šimku Ľubomír Jánošík. Po skončení rozpravy si zobral slovo primátor Adamec a znova okrem iného ozrejmil občanom súvislosti, prečo nie je možné pokračovať v projektoch ako sú: poliklinika, RTG a aká je situácia ohľadom oboch futbalových ihrísk s umelou trávou po ich rekonštrukcii.

Odozva zo strany Šimkovcov nenechala na seba dlho čakať. Hneď večer začal na svojej FB stránke flash reportér Jánošík pridávať videá o záchrane zdravotníctva v našom meste. Tieto videá sú plné klamstiev, populizmu a demagógie. Chlapec už nevie, ako by na seba upútal pozornosť a to, že sa stal pre Šimkovcov užitočným idiotom, asi nedokáže vnímať. Jánošík však začína strácať orientáciu aj v čase. Robí to samozrejme účelovo a zámerne aj so Šimkovcami, aby neúspešnosť už spomínaných projektov vyššie, išla na vrub novozvoleného primátora.

Šimkovci halóóó!!! Nový primátor je vo svojej funkcii iba 2 mesiace! Každému príčetnému je teda zrejmé, že čierny Peter zostáva na pleciach exprimátora Šimku, pretože realizácia týchto projektov je dlhodobý, mnohomesačný proces.

Bývalý primátor Šimka je veľmi, ale veľmi nervózny. Obáva sa totiž toho, že postupne vyplávajú na povrch jeho nekalé praktiky.
Hodnotenie: 5   0
20:31:51 15.02.2023 [7750] Nevhodný príspevok?
11:15:15 15.02.2023 [7749] Nevhodný príspevok?
Dovolím si otázku vzhľadom na optimalizáciu svietivosti v našom meste. Zaoberali ste sa otázkou bezpečnosti a kriminality? Včera bolo osvetlenie už obmedzené a naozaj si človek nevidel pod nohy. Taktiež bezpečnostné kamery strácajú večer zmysel. Chápem spoločenskú situáciu, chvalabohu sa dni predlžujú, ale opäť na všetko dopláca bežný občan. Ďakujem.
Hodnotenie: 2   0
10:51:18 14.02.2023 [7748] Nevhodný príspevok?
Pokračovanie trochu inak.

Nie je to tak dávno, čo som na tejto stránke dal občanom akýsi verejný prísľub, že sa ozvem, keď sa v našom “verejnom priestore” objaví nejaké hrubé klamstvo, či jednoducho povedané niečo nekalé. Otvoril som si príspevok č. 7745 a zistil som, že nastal čas, aby som sa ozval.

Z teatrálnej prezentácie občana Jánošíka som sa dozvedel, citujem - iba jemu (Dušanovi) záležalo na tom, aby Dom služieb nestál 734 tis.€, ale 444 tis.€ sa ušetrilo, čiže stál 290 tis.€.

Nebudem opakovať čo som o tejto veci už na tejto stránke v minulosti napísal, odporúčam si pozrieť môj príspevok č. 7698 pod názvom “Chvála alebo babráctvo”, v ktorom som vypočítal, že za 4 roky “Dušanovho” pôsobenia sa nedosiahla úspora 444 tis. €, ale strata 104,3 tis. €. Nerátal som pritom benefity, ktoré mal projekt priniesť a ktoré sú zjavné a zrejmé aj človeku minimálne zbehlému v energetike. Boli realizované menovite tieto opatrenia.:

Celý objekt bol zateplený, čo je skutočne dobre viditeľné a čo zaručene prináša úsporu tepla.

Na streche objektu je nainštalovaná fotovoltaická elektráreň o výkone 10 kw, pre ilustráciu - ktorá by dokázala počas slnečného svitu vyhrievať vodu piatimi 100 l bojlermi s príkonom 2 kw.

Staré kotly boli nahradené novými úspornejšími a bola nainštalovaná vzduchotechnika úplne nanovo, táto pôvodne nebola.

Možno by bolo zaujímavé poznať dáta o energetických úsporách, ktoré zrealizované opatrenia dosahujú, resp. môžu dosiahnúť. Netvrdím síce, že po započítaní týchto úspor by bola realizácia opatrení zaplatená úplne, určite by to bola dosť významná časť, čo je v dnešných časoch energetickej a finančnej krízy zaujímavé obzvlášť.

Zdá sa, že šírenie demagógie v našom meste pokračuje. Už síce nie formou exprimátorových monológov na rokovaniach mestského zastupiteľstva, ale trochu inak.

V.Richter
Hodnotenie: 5   0
13:13:58 21.01.2023 [7737] Nevhodný príspevok?
Pán ing. Richter! Dávam vám za pravdu. Konečne dôstojné normálne a dôstojné rokovanie...Reagujem na Vaše slová:
..." To všetko vyplýva zo zákona. To by si ale musel on (čiže exprimátor) ten zákon aj všimnúť, čo však nikdy nebola jeho silná stránka."...
O tom, že to bola exprimátorova slabá stránka, to by som pochyboval. (Myslím to ironicky.)
Nás EXdiktátor sa sústavne oháňal zákonom, ponižovaním, vyhrážaním typu:"Vy ste blázon. Vám už nie je pomoci...Budem musieť o tom verejne rozprávať na zastupiteľstve..."...
Vychádzam z vlastných skúseností.
S TV Nováky som začal spolupracovať od jej úplného začiatku. Najprv sporadicky, potom ako druhý kameraman a ku koncu už ako sólo kameraman... Nás EX si na to nepamätá, nakoľko nie sú žiadne doklady, žiadne dôkazy, robil som to zadarmo. Prečo? Náš EX mi to patrične vysvetlil: "Čo si nárokujete? Vy ste boli vedený na NÚP, nemohol som vás platiť, musel som strikne dodržať zákon." Náš EX si nepamätá ani to, že som natáčal aj ako dôchodca (Od roku 1998) Jestvuje aj záznam (našťastie aj DVD kópie), keď sme s kameramanom Ing.Petrom Suchým absolvovali
živé vysielanie. IBA MY DVAJA. Peter bol za mixpultom. Ja som obsluhoval SÁM dve kamery (jedna moja. Žiadna amortizácia). Tretia kamera bola statická na prestrih, v prípade, keď som nestihol včas preletieť od jednej kamery ku druhej a rýchlo zmeniť uhol záberu... (Nejde o moju nešikovnosť. V profesionálnej televízii majú aj tri obsadené kamery a tiež sa istia statickou kamerou. S médiami pracujem už od roku 1969.) To ho vôbec netrápilo... O to teraz nejde.
Robil som živý prenos na štadióne. "Na to nie je kolónka, to je dobrovoľné." Keď ma vymenil p. Hagara, on dostával za každý jeden prenos 300 Sk... Jemu kúpil aj kameru...
Ráno som robil na VPP. Aj cesty som zametal, aj lístie som hrabal, aj v kulturáku som robil, aj kino som mal na starosti (preberal som, odosielal som filmy, v zime som prikuroval sálu.) Poobede a cez víkendy som bol ano na šnúrke:"Štefan, kde ste? Okamžite utekajte s kamerou do Leloviec! Naproti mojim rodičom horí les." (Akási pseudopohotovosť a zadarmo).
Keď sa mi pokazila kamera, ( natáčal som horiaci senník na ul. Andreja Hlinku) , podľa zákona mám nárok na uhradenie škody, keď používam moju kameru so súhlasom konpetentných. U mňa to neplatilo. Aj Ex, aj Mgr. Horná pokývali plecami:"To je vaša kamera. Nemôžeme platiť vaše súkromné veci."... Až na moju druhú urgenciu mi náš Ex dal veľkodušne 165 €. (oprava stála 395 € - Dostal sa mi totiž čmud z horiaceho sena do kamery a museli meniť jeden z plošných spojov.) Citujem: "Tu máte aspoň 165 €, aby ste nemali takú škodu."
"Pán primátor! Ja som nenatáčal tanečnice pri tyči. Ja som natáčal požiar a šot bol odvysielaný vo videonovinách." Pán Ex nič nepočul...
Keď sme pri ekonomike (pán Ex je absolvent ekonomiky)Ako kameraman som dostal zmluvu (dohoda) od 1.marca 2011 a pán Ex mi tú zprávu vyjadril s blaženým úsmevom na tvári:
"Gabika Tyuchová bola veľmi drahá. Ona brala až 300 €, ale vy budete mať v prepočte AŽ 5 tisíc Sk..."
Áno! Bolo to 170 €... V auguste 2011 som si zlomil zápästie na pravej ruke, neudržal som kameru na pleci. (Mám kameru SONY HVR-HD 1000).
"Nemôžu byť dvaja kameramani -". Zrušili mi zmluvu. Okamžite nastúpil p. Kormaňák, ktorému so zpätnou platnosťou od janura 2011 doplatil 300€ za natáčanie, 200€ za amortizáciu kamery a 150 € zastupiteľstvo (nadčas)... Márne budete hľadať účet p. Kormaňáka...
Pán Richter! Vidíte, že náš Ex má zákony v malíčku...
Overil som si, aké som mal práva a povinnosti aj na Inšpektoráte práce v Trenčíne, odkiaľ som dostal trojstranný list a vypísané paragrafy, ktoré boli porušené. Je pravda to, že väčšina je už premlčaná...
Keď som som podľa zákona 211/2000 Z.z. chcel na to vysvetlenie, odpoveď znela: "Mesto Nováky nemá o tom vedomosť."... Tú vetu som čítal aj pri ostatných oprávnených otázkach...
Mesto nemôže mať vedomosť, keď sa svinstvá (a tých bolo viac) sa robili iba pod rúškom Meského úradu...
Hodnotenie: 1   0
19:46:17 17.01.2023 [7736] Nevhodný príspevok?


Konečne normálne rokovanie.
So záujmom som včera "odsledoval" prvé pracovné rokovanie nášho mestského "parlamentu" v tomto roku. Hoci už uplynulo neuveriteľných 16 rokov od doby, keď som býval účastníkom takýchto rokovaní, stále pociťujem v sebe akúsi profesionálnu deformáciu a stále ma dosť zaujíma, ako fungujú tie naše mestské samosprávne orgány. Môžem zodpovedne povedať - konečne to malo priebeh a aj dobu trvania odpovedajúcu obsahu a vážnosti rokovania.
Rokovanie bolo „okorenené“ aj prítomnosťou a vystúpením exprimátora, čo sa istotne bude stávať častejšie aj v budúcnosti. Primátor to podľa mňa zvládol na úrovni profesionála. Dovolím si pozastaviť sa (a použiť jeho - exprimátorove slová), nad „myšlienkovými pochodmi tohto človeka“. On si totiž predložil nárok na preplatenie náhrady za 42 dní nevyčerpanej dovolenky, čo zdôvodnil dlhodobou práceneschopnosťou prednostu mestského úradu. Veď on nás – občanov mesta asi považuje za úplných hlupákov. Odhliadnúc od toho, že práceneschpnosť prednostu ani nebola v roku 2022, ale v období pred týmto rokom, dovolenku za roky pred rokom 2022 si mal dočerpať vždy do konca nasledujúceho roka a za rok 2021- v roku 2022. Na preplatenie si môže nárokovať iba nevyčerpanú dovolenku z roka 2022, pretože vzhľadom k ukončeniu jeho funkčného obdobia (pracovného pomeru), už nemá možnosť si ju dočerpať a to predsa hádam nemôže byť 42 dní. To všetko vyplýva zo zákona. To by si ale musel on ten zákon aj všimnúť, čo však nikdy nebola jeho silná stránka aj napriek 28 rokom vo funkcii primátora.
Mimochodom, zákon ešte ustanovuje, že preplatenie náhrady za nevyčerpanú dovolenku musí schváliť a teda môže aj neschváliť mestské zastupiteľstvo.
V.RichterHodnotenie: 3   0
17:57:25 30.12.2022 [7729] Nevhodný príspevok?
21:43:24 13.12.2022 [7725] Nevhodný príspevok?
Bude pre Nováky 13 šťastnou?

Dobrý večer vážení spoluobčania.

Číslo 13 je pre mnohých poverčivých ľudí vraj nešťastným číslom. Neviem to posúdiť, lebo na povery príliš nie som. Proste tak to vyšlo, lebo dosluhujúci primátor sa rozhodol odovzdať funkciu v posledný možný deň. Bol som však milo prekvapený záujmom občanov o slávnostné zasadnutie MsZ. To svedčí nielen o ich záujme, ale svojou účasťou podporili všetkých tých, ktorí budú naše mesto v nasledujúcom období spravovať. Na strane druhej, je to však aj záväzok nového primátora a poslancov, voči občanom mesta. Jeho veličenstvo volič rozhodol a dal im dôveru. Je teraz hlavne na nich, ako ju spoločne využijú.
Určite, treba práve dnes zdôrazniť, že to nebudú mať ani ľahké, ani jednoduché. Nakoniec to vo svojom príhovore zdôraznil aj nový primátor p. Adamec. Rok 2023 je pre nás všetkých veľkou neznámou. Nepíšem nič nového, lebo sa o tomto denne dozvedáme z našich médií. Na tejto stránke sa už o tom tiež dosť písalo. Treba sa naozaj pripraviť na to, že sa pre zachovanie chodu mesta, budú možno musieť prijať, aj niektoré nepopulárne opatrenia. Bude sa musieť viac šetriť, a hľadať úsporné opatrenia. Občania to dokážu lepšie chápať, ak sa začnú hľadať úsporné opatrenia, aj na samotnom úrade. Samozrejme len také, ktoré neobmedzia, výkony pracovníkov úradu. Rovnako by som nebol rád, aby sa šetrením výrazne obmedzila činnosť spoločenských organizácii, športu, kultúry, teda spoločenského života v našom meste. Ak sa podarí vytvoriť dobre fungujúci trojuholník Primátor – poslanci – zamestnanci úradu, tak verím, že sa rok 2023 v našom meste podarí zvládnuť. Slávnostné MsZ mi naznačilo, že by to mohlo dobre fungovať celé štyri roky. Samozrejme rovnako dôležitý bude aj fakt, s akými ľuďmi sa primátor obklopí a to aj z radov občanov. Už som to tu napísal niekoľkokrát. V Novákoch žije stále veľa ľudí, ktorí by vedeli nielen správne poradiť, či usmerniť, ale aj konkrétne pomôcť. Toho rozdeľovania sme si v nedávnom období užili až-až. Spolupráca a vzájomná dôvera bude potrebná aj z toho dôvodu, že aj v našom meste sa nájdu ľudia, ktorí budú neustále všetko spochybňovať, kritizovať, možno aj dehonestovať. To je však politika.
Niekde som čítal myšlienku, že dobrý politik by sa nemal spoľahnúť na to, že mu budú ľudia pomáhať odstraňovať balvany problémov z cesty. Naopak, mal by počítať s tým, že sa nájdu ľudia, ktorí mu tam ešte nejaké balvany prikotúľajú.
Takže začíname novú etapu v našom meste. Všetci sme volili z presvedčenia a viery, že to bude lepšie. Aj keď priamy vplyv na to, budú mať hlavne tí, ktorým sme dali dôveru. Bude však záležať aj od nás, ako im v nasledujúcich rokoch budeme pomáhať, akú atmosféru spoločne v našom meste vytvoríme.
Nič vhodnejšie sa mi teraz nedá napísať, len výrok Dalai Lamu, ktorý som nedávno napísal na tejto stránke a ktorý nosím neustále v puzdre svojho mobilu pri sebe:
“ Ak nemáme pomáhať, tak aspoň neubližujme.“

S úctou Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 3   0
• nový príspevok môžete pridať až po prihlásení.
<<< späť na zoznam tém
Meno:
Heslo:
Bane na hornej Nitre skončili, banskí záchranári sú v pohotovosti naďalej. Je otázne dokedy
Banskí záchranári pomáhajú i pri rôznych nešťastiach.
zobraziť podrobnosti »
12.01.2024
FOTO: Elektráreň Nováky odstavila poslednú turbínu, skončila sa tak výroba elektriny z uhlia
Výroba elektriny a tepla z domáceho hnedého uhlia v Elektrárni Nováky po 70 rokoch definitívne skončila.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
Final coal mining cart pulled from Nováky mine
More trains for Christmas holidays, Bratislava outskirts teeming with culture, and a recipe for Christmas baking.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
Z nováckej bane vyťažili posledný vozík uhlia, o zamestnanie prídu stovky ľudí
Uzatváranie bane potrvá roky.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
zobraziť podrobnosti »
15.03.2023
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.