Online 2 ľudia. VEPOS Novaky.sk VOĽBY 2022
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Nováky pozitívne
69 príspevkov
Uveďte udalosť alebo čin, ktorý Vás v Novákoch zaujal a ktorý považujete za príkladný.
• nový príspevok môžete pridať až po prihlásení.
13:11:05 11.06.2021 [7575] Nevhodný príspevok?
„ Keď sme zdraví, máme tisíc želaní, keď ochorieme, máme iba jedno.“

Dobrý deň vážení spoluobčania.

Chcem vysloviť poďakovanie, že som sa na comke dozvedel dôvod vystavenia nádherného srdca na našom námestí. Priznám sa, že som si nevedel vysvetliť tento dôvod, aj keď som tušil za tým obrovskú humánnosť. Poďakovanie v množstve jazykoch sveta, však naznačovalo, že to má široký rozmer, ďaleko za hranicami, mesta, regiónu i Slovenska. Neviem síce koho to bola myšlienka, ale je to jedinečné, ľudské a ušľachtilé. Mnohokrát totiž nevieme doceniť, to čo iní robia pre nás, pre naše zdravie. Mnohé veci sme sa naučili brať ako samozrejmosť a to je zlé, veľmi zlé. Viem doba nie je jednoduchá, ani ľahká. Možno si ani neuvedomujeme, že pandémia v podobe Covidu 19, zmenila náš život. To čo bolo pre nás bežné, stretávanie sa, cestovanie, posedenia s rodinou, či priateľmi, začalo byť pre nás všetkých vzácnosťou. Práve v tejto zložitej dobe, bez veľkých rečí a chvály sa pustili do boja s pandémiou lekári, zdravotné sestry a ďalší zdravotníci. Za pomoci armády, komunálnych politikov a ďalších zložiek, dlhé mesiace bojovali s týmto zákerným nepriateľom. Aj keď dnes už vidíme a pociťujeme výsledok ich práce v uvoľnení opatrení a život sa pomaly vracia do normálnych koľají, všetci vieme, že bude veľmi zložité vrátiť sa do života pred pandémiou. Každopádne, že dnes môžeme opäť žiť trošku voľnejšie, za to môžeme ďakovať našim zdravotníkom, nevynímajúc tých nováckych. Im predovšetkým patrí to červené srdce na námestí, im patrí naše poďakovanie za ich nesmierne obetavú prácu a činnosť počas pandémie, aby ochránili naše zdravie, aj keď to bolo mnohokrát na úkor ich samotného zdravia a veľkého vyčerpania. Vzájomná dôvera, spojenie síl, obetavosť, spolupatričnosť, úcta k iným, tom je to, čo pomáha prekonať ťažké obdobie, to je to čím môžeme úspešne bojovať s takým nepriateľom, akou je nesporne pandémia aj v budúcnosti. To veľké srdce na našom námestí zaslúžene patrí tým, ktorí nás ochraňovali pred následkami ochorenia z pandémie. Škoda len, že takýto prejav našej vďaky vo forme srdca, symbolu lásky a ľudskosti je putovné. Takýto symbol našej vďaky by mal byť v našich obciach a mestách nastálo. Možno aj preto by sme mali všetci využiť príležitosť, prísť k tomuto symbolu našej vďaky a možno si urobiť aj nejaké foto. Aspoň takto vyjadriť svoje poďakovanie a úctu k tým, ktorí chránili naše zdravie.
„ Celý život sa totiž naháňame za množstvom vecí. Potom príde chvíľa, keď zistíme, že len tri stoja za to. Zdravie, rodina a láska. „
S úctou a úprimným poďakovaním

Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 3   0
13:36:38 05.02.2021 [7501] Nevhodný príspevok?
cit....." Verím však, že zodpovedným prístupom spoločne vyženieme Covid 19 nielen z nášho mesta a Slovenska, ale aj zo sveta"....
Zlatý voči,co to videli!Tým chcem povedať/čisto pragmaticky/,bodaj by tak bolo,ale obávam sa,že Covid tu je a bude a my sa s ním musíme naučiť žiť.

Hodnotenie: 0   0
18:21:52 04.02.2021 [7500] Nevhodný príspevok?
Dobrý podvečer vážení spoluobčania.

Zdravie. Najčastejšie toto slovo používame pri blahoželaní k rôznym udalostiam. V dnešnej dobe má však zdravie ďaleko väčší význam a ďaleko viac si uvedomujeme jeho hodnotu. Nešťastná pandémia vo forme Covidu 19 nám ohrozuje nielen zdravie, ale obmedzuje aj náš život, na ktorý sme boli doteraz zvyknutý a bol pre nás všetkých prirodzenou samozrejmosťou. Určite každý z nás má na túto pliagu svoj názor, každý reagujeme po svojom. Niekto to berie veľmi vážne, niekto dosť ľahkovážne. Sám v tom nemám úplne jasno. Možno je to aj pod vplyvom mnohých informácií a žiaľ i dezinformácií. Sú určite aj takí, ktorí sú presvedčení o tom, že je to len nejaký druh chrípky, ktorý ako prišiel, tak aj odíde a netreba z toho robiť vedu. Prosím, aj to je názor. No ak sú títo ľudia presvedčení, že nemusia chrániť seba, lebo im sa nič nestane, mali by chrániť aspoň tých druhých, menej odolných, či viac zraniteľných. To je ľudské, teda aj prirodzené. Práve v dnešnej dobe by sme mali byť k sebe viac ohľaduplnejší, pozornejší i vľúdnejší. Aj preto som dnes nielen ocenil, ale som sa aj potešil respirátorom v mojej poštovej schránke. Som rád, že aj naše mesto sa pripojilo k iniciatíve iných miest a obcí a takýmto spôsobom sa snaží nám pomôcť zvládnuť toto obdobie. Iste v prvom rade sa musíme o to pričiniť sami. No každá pomoc, aj keď možno malá, či zanedbateľná, je v tejto dobe vítaná a neoceniteľná. Vyjadrím to výrokom matky Terezy :

Niekedy máme pocit, že to čo robíme je len malá kvapka v mori. Treba si však uvedomiť, že každá takáto kvapka by moru veľmi chýbala.“

Aj preto by som chcel prostredníctvom tejto stránky poďakovať vedeniu mesta, poslancom, mestskej polícii, skrátka všetkým, vďaka ktorým sme si my skorej narodení, dnes našli vo svojich schránkach respirátor. Určite by som doprial takýto darček každému obyvateľovi nášho mesta, lebo si želám, aby to zdravie mal každý môj spoluobčan. Verím však, že zodpovedným prístupom spoločne vyženieme Covid 19 nielen z nášho mesta a Slovenska, ale aj zo sveta. Prajem všetkým, aby v zdraví prežili túto dobu, aby sme sa čo najskôr mohli vrátiť k spôsobu života, ktorý nás bude tešiť a robiť šťastnými.
S úctou
Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 5   0
14:55:23 29.06.2020 [7328] Nevhodný príspevok?
Tak uvažujem...
Dobrý deň vážení spoluobčania.
Úspech v živote sa dá dosiahnuť hlavne dvomi spôsobmi. Talentom, alebo dlhoročnou poctivou prácou v zamestnaní, či v rôznych organizáciách. Pre naše malé mestečko je toto obdobie, čo sa týka úspechov, tak trošku výnimočné. Pred pár týždňami, vďaka svojmu nespornému talentu dosiahla veľký úspech vo svojom živote žiačka nováckej ZUŠ Barbora Piešová, ktorá vyhrala SuperStar. Som rád, že táto informácia odznela aj na tejto stránke. Rovnako s potešením som si tu prečítal aj správu, že tento spevácky talent prijal aj primátor mesta a ocenil Barboru cenou Primátora mesta Nováky. Ocenil som aj to, že tejto slávnostnej a pre mesto aj výnimočnej udalosti sa zúčastnili aj ľudia, ktorí stáli v pozadí tohto úspechu, p. riaditeľka, učitelia a žiaci ZUŠ. Je to nesporne dobre vyslaný signál o našom meste. Tak toto je ten prvý spôsob, ako sa dá úspech vďaka talentu, dosiahnuť ešte v mladom veku.
Ten druhý spôsob je trošku namáhavejší, zložitejší, sprevádzaný dlhoročnou aktivitou a prácou. Aj preto som si dnes na tejto stránke s potešením prečítal, že pár týždňov od úspechu Barbory dostal občan nášho mesta významné celoslovenské ocenenie – Strieborný odznak Slovenského olympijského a športového výboru. Toto ocenenie na rozdiel od Barbory bolo získané zodpovednou, mnohoročnou prácou v Olympijskom a športovom výbore. A tak uvažujem, či aj tento nesporný úspech p. Milana Oršulu bude nejako ocenený aj primátorom mesta. Určite by nás mnohých zaujímalo, čo všetko je skryté za týmto ocenením a úspechom nášho občana. Takáto informácia by mala prebehnúť nielen na tejto stránke, ale možno aj v mestskej TV. Naše mesto má naozaj ľudí, ktorými sa môžeme pochváliť. Osobne ako bývalý futbalista som hrdý na Aďa Guľu, ktorý trénuje jeden z najlepších klubov v Čechách- Viktóriu Plzeň a predtým aj Slovenskú reprezentáciu do 21 rokov. Nováky majú aj ďalšieho známeho trénera Štefana Zaťka, ktorý síce teraz trénuje druholigový Mikuláš, no trénoval aj Slovan Bratislava. Ako tréner Púchova v roku 2005 viedol v európskej súťaži toto mužstvo na slávnom Camp nou proti Barcelone.
Vážení spoluobčania, som hlboko presvedčený, že takýchto ľudí ako som spomenul je v Novákoch určite viac, no sú v ústraní. Je to škoda pre nás, pre mesto, našu históriu i súčasnosť. Aj preto ma mrzí, že dnes v našom meste vystupujú viac do popredia negatívne veci. Ja to síce nepozerám, no keď počúvam občanov ako prebiehajú zastupiteľstvá, ako sa tam oslovujú niektorí poslanci i občania mesta, je mi z toho nielen smutno, ale i zle. Nakoniec stačí si prečítať predchádzajúci príspevok Peťa Bošiaka a hneď viem o čom to všetko je. Určite všetci máme svoje problémy, má ich aj mesto, poslanci i primátor. Problémy, ani rôznosť názorov sa však nedajú riešiť aroganciou, silou, ani nadradenosťou a už vôbec nie dehonestáciou a nadávkami. Nie som naivný, tak viem, že svojim príspevkom nič nezmením, dokonca to možno bude niekto brať, ako osobný atak. S tým však naozaj nič nenarobím. No poteší ma, ak sa niekto nad tým čo som napísal, aspoň zamyslí.

S úctou Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 2   0
20:29:43 18.05.2020 [7277] Nevhodný príspevok?
Ešte raz dobrý podvečer, vážení priatelia.

" Dobrí a úprimní priatelia, nás zbytočne nechvália, ale upozornia, ak urobíme chybu."

Ospravedlňujem sa za chybu v mojom príspevku. Bol som presvedčený, že Baška je našou občiankou, no dobrý priateľ mi hneď po uverejnení môjho ostatného príspevku zavolal a kamarátsky ma upozornil za chybu, keď som napísal, že mladý talent je z Novák. Chybička se proste sem tam vloudi. Nič to však nemení na skutočnosti, že Baška chodí do ZUŠ v Novákoch, teda jej úspech je spojený aj s našim mestom. Samozrejme okrem tejto nepresnosti nič na svojom príspevku nemením, lebo je to naozaj aj novácky úspech. Preto by som rád poďakoval p. riaditeľke ZUŠ Zdenke Duchoňovej a samozrejme aj jej kolegom. Baška má určite talent, no na úspech to nestačí. Za každým úspechom vždy stoja aj ľudia v pozadí, ktorí ako správni profesionáli, vedia talent posunúť ďalej tak, aby sa stále rozvíjal. Takže ten môj palec hore, možno ešte väčší, viac patrí učiteľom našej ZUŠ. V podstate by som sa teda ani nemusel nikomu ospravedlniť, len predbieham skutočnosť, aby som nebol niekým označený za klamára. V našom meste je to dosť možné. No čo už. Život naozaj nie je žiadne peříčko.
Začal som priateľmi, tak priateľmi aj skončím.
" Dobrí a úprimní priatelia sú ako hviezdy na nebi. Aj keď ich nevidíme, vieme, že tam sú."
Pekný večer, priatelia.

Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 0   0
18:26:11 18.05.2020 [7276] Nevhodný príspevok?
Konečne aj niečo pozitívne.
Dobrý deň priatelia.

Vždy som tvrdil a na tejto stránke som sa o tom aj niekoľkokrát zmienil, že naše mesto a občania v ňom sú iní, ako sa neraz dozvedáme z mestskej televízie, či z mestského rozhlasu. Je pravda, že mestskú televíziu nepozerám, stačí keď ma o všetkom informujú tí, ktorí to pozerajú. Tie informácie mi úplne stačia, lebo sú od ľudí, ktorých si vážim a dôverujem im. Aj keď každý deň dookola počúvam v našom rozhlase termíny vysielaní, venujem svoj čas dôležitejším a príjemnejším veciam. To samozrejme záleží na každom z nás, ako vníma všetky tie dostupné informácie a aký názor si na to všetko spraví. Keďže nepozerám, tak ani úroveň ponúkaného spravodajstva nehodnotím. No podľa toho čo počúvam, resp. sa dozvedám, moc pozitívny signál o sebe, o živote a atmosfére v našom meste nevysielame. Negatívne informácie doslova valcujú tie pozitívne. Ako občana mesta ma to samozrejme mrzí, no nič s tým zrejme nenarobím. Kedysi mi jeden dobrý priateľ povedal krásnu myšlienku. „ Čo momentálne nemôžeš zmeniť, musíš sa s tým aspoň dočasne zmieriť. Takže asi tak.
Nakoniec, s tými signálmi von, to asi nebude až také zlé. Dnes som si na tejto stránke prečítal a pozrel som si aj video o úspechu našej mladučkej občianky Baške Piešovej. Tí ďaleko mladší, zrejme už dávno vedia o tomto našom speváckom talente. Ja som sa to vďaka tejto stránke dozvedel až dnes. Superstar, to síce už nie je pre mňa to pravé orechové, ale úspech tohto nášho mladého talentu ma potešil. Netrúfam si hodnotiť jej výkon, to urobila porota a následný postup už do finálových kôl. Ak sa na tejto stránke dávajú palce hore, tak ho dávam s veľkou radosťou i patričnou hrdosťou výkonu, ktorý predviedla Baška. To všetko je o to krajšie a príjemnejšie, že tento úspech prichádza v čase, keď nežijeme práve najšťastnejšiu dobu, keď nám chýbajú stretnutia s rodinou, priateľmi, či známymi. Keď nám tvár zakrývajú rúška a my mnohokrát ani nevieme, ako dotyčnú osobu pozdraviť. Našťastie to zlo už ustupuje a život sa pomaly vracia do normálu. Aj keď ešte zrejme dlho, tu bude zdvihnutý prst nad tým ako žijeme, ako sa správame k sebe, k prírode i k životu, ako takému. Každopádne však takéto informácie a úspechy nielen Novák, ale aj celého Slovenska, dávajú nádej na lepšiu príjemnejšiu a hlavne spokojnejšiu budúcnosť.
Vrátim sa však k nášmu mladému talentu. Verím, že tú príležitosť a hlavne nesporný talent využije čo najlepšie. Nie je ani tak dôležité, či túto súťaž vyhrá, aj keď by sme jej to všetci úprimne priali. Dôležitejšie bude, aby svoj talent správne využila v ďalšom živote. Má na to príležitosť, či šancu. Nie každý to dokáže správne využiť. Každopádne treba zabojovať a zistiť na čo má. V živote jednoducho treba využiť každú dobrú príležitosť, lebo ich nebýva veľa. Ak ju zvládneme, sme šťastnejší, ak nie, mali by sme byť z takejto skúsenosti aspoň múdrejší.
Už si presne nepamätám kto to povedal, no pred rokmi som si prečítal jednu úžasnú myšlienku, na ktorú si spomeniem vždy, keď sa o niečom rozhodujem :
„Len tí, ktorí sa odvážia v živote zájsť ďaleko, môžu zistiť, ako ďaleko sa v ňom dá zájsť.“

S úctou
Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 0   0
12:54:58 19.04.2020 [7237] Nevhodný príspevok?
Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?
Dobrý deň, vážení spoluobčania.
Sprievodcom týchto dní je mi kniha Dana Browna „Pôvod“ ktorej dej je zameraný na dve základné otázky ľudstva. „Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?" To ma jednoducho prinútilo zamyslieť sa aj nad našim dnešným životom. Možno ani nie tak, odkiaľ pochádzame, lebo to už ovplyvniť nijako nemôžeme, ale kam sa rútime? Práve v dobe , keď nás zasiahla neviditeľná hrozba, si ešte viac uvedomujem, aká je tenká hranica medzi životom a smrťou. Ako doslova hazardujeme nielen s našou budúcnosťou, ale aj so životom na tejto planéte. Honba za postavením, mocou, bohatstvom z nás vytráca ľudské hodnoty a čím ďalej viac a viac sa začíname meniť na predátorov. Meníme zem na džunglu, kde právo rozhodovať majú len tí mocní. Zlo, závisť, nenávisť, chamtivosť, mať viac ako sused, to všetko nás neuveriteľne mení, bez toho, aby sme si to uvedomili. Tradičné ľudské hodnoty, spolupatričnosť, solidarita, úcta, rešpekt, uznanie, vďačnosť a mnohé ďalšie, dostávajú každý deň na frak. Možno aj preto je dobré, že z času na čas nám dá príroda, či život výstrahu, aby sme si uvedomili, že nie sme takí jedineční, ani neporaziteľní ako si myslíme, že všetko je len dočasné a ohraničené. Žiaľ, až takéto výstrahy, akou je momentálne COVID 19, nás nútia meniť postoje a prehodnocovať hodnoty života. Teda aspoň by mali. Žiaľ, až takéto situácie v nás prebúdzajú strácajúcu sa solidaritu, spolupatričnosť, zodpovednosť, ochotu pomôcť tým slabším.
Ešte pred pár mesiacmi označovali moji priatelia z okolitých miest a obcí Nováky, ako mesto nevraživosti, rozhádanosti, zlosti a nedokázali pochopiť, že tu takto môžeme fungovať. Snažím sa im vysvetľovať, že tomu tak celkom nie je, že tu žijú dobrí a slušní ľudia, len tie signály vysielané von nie sú šťastné a vrhajú na nás takéto svetlo. To že som sa nemýlil dokazujú aj tieto dni, keď sme ohrozovaní neviditeľným nepriateľom COVIDom 19. Aj z toho mála čo môžem pozorovať je cítiť, že sme k sebe úctivejší, pozornejší, priateľskejší. Nakoniec svedčia o tom aj príspevky na tejto stránke, ktoré sú väčšinou o vďake, vzájomnej pomoci a solidarite. Som osobne presvedčený, že toto je skutočný obraz nášho mesta a ľudí v ňom. Aj preto si veľmi želám, aby s odchodom COVIDu neodišla z Novák aj táto atmosféra. Aby sme v takomto súžití pokračovali ďalej. Samozrejme ako to bude, do veľkej miery bude závisieť jednak od nás samotných, ale aj od tých, ktorí spravujú toto mesto. Budem naozaj rád, ak mestské zastupiteľstvá budú riešiť len problémy mesta a zaoberať sa jeho rozvojom. Verím, že MsZ sa opäť nestanú miestom, kde sa bude určovať kto je ctihodný občan mesta a naopak, kto je gauner, podvodník, či klamár. Verím, že aj medzi poslancami a primátorom bude vzťah, keď už aj nie priateľský, tak aspoň vzťah vzájomného rešpektu a úcty. Možno sa teraz mnohí nad týmito vetami len pousmejú a označia ich za akýsi môj naivný úlet. Ja nikomu jeho názor neberiem. Osobne som sa vždy snažil a budem snažiť, hľadieť na veci a život, čo najviac optimisticky. Rôznosť názorov som nikdy nebral ako nepriateľstvo. Ľudí s iným pohľadom, či presvedčením nepovažujem za nepriateľov, ale za súperov. To ma naučil život, šport, priatelia.
Takže vážení priatelia, záleží naozaj od každého z nás, aby sme rozhodli kam budeme v blízkej budúcnosti smerovať, ako budeme v tomto našom mestečku ďalej žiť. Ja sa pripravujem na všetky možné i nemožné alternatívy. Najradšej by som však bol, keby čo najdlhšie pretrvala tá dnešná. Samozrejme bez COVIDu!!! Celý život sa totiž všetci naháňame za množstvom vecí. Nakoniec aj tak zistíme, že len tri stoja za to.
Zdravie, rodina a úprimní priatelia.
S úctou
Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 0   0
14:17:52 09.04.2020 [7225] Nevhodný príspevok?
Vďaka FB skupine „Pomáhame si v Novákoch“ bude od utorka distribuovaný aj takýto leták do schránok pre našich seniorov. Ponúkame vám ho k dispozícií aj na pozretie, aj pre prípadnú ďalšiu tlač a distribúciu. Leták obsahuje základné informácie a kontakty pre seniorov. Okrem iného, skupina „Pomáhame si v Novákoch“ už distribuovala viac ako 1000 rúšok zadarmo.

Tlač: http://www.novaky.com/dokumenty/20200409_letak.pdf

Na pozretie:


Hodnotenie: 1   0
14:00:17 09.04.2020 [7224] Nevhodný príspevok?
Braňo Gigac:

Ochranné štíty doručené banským záchranárom, ktorí dnes aktívne pomáhajú pri testovaní. Rovnako sme doručili do Novák na polikliniku, do nemocnice Handlová, doktorovi Mištinovi, doktorovi Svitkovi, doktorovi Hemzovi alebo na stanicu RLP v Prievidzi.
Pocit vďačnosti v očiach týchto ľudí, je neopísateľný.

Ďakujeme, že vďaka Vám môžeme pomáhať a robiť DOBRO ❤️.

Ďakujeme aj podnikateľovi Jarkovi Konoradskému, ktorý nám pomohol s materiálom na tlač 👏.

Tlač ochranných štítov môžete podporiť ešte dnes a zajtra ▶️
https://www.startlab.sk/projekty/1347-pomoz-zdravotnikom-na-hornej-nitre-/


Hodnotenie: 1   0
12:14:35 06.04.2020 [7221] Nevhodný príspevok?
Rúškomat už aj v Novákoch 😷 - na auto-umyvárni K2, hneď za pumpou Slovnaft. Nájdete tu viacej druhov rúšok, antibakteriálne mydlá, gély, dezinfekčné utierky, jednorazové rukavice...

Za info ďakujem @zuzana.cicmancova.9 na FB

Hodnotenie: 1   0
• nový príspevok môžete pridať až po prihlásení.
<<< späť na zoznam tém
Meno:
Heslo:
Bane na hornej Nitre skončili, banskí záchranári sú v pohotovosti naďalej. Je otázne dokedy
Banskí záchranári pomáhajú i pri rôznych nešťastiach.
zobraziť podrobnosti »
12.01.2024
FOTO: Elektráreň Nováky odstavila poslednú turbínu, skončila sa tak výroba elektriny z uhlia
Výroba elektriny a tepla z domáceho hnedého uhlia v Elektrárni Nováky po 70 rokoch definitívne skončila.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
Final coal mining cart pulled from Nováky mine
More trains for Christmas holidays, Bratislava outskirts teeming with culture, and a recipe for Christmas baking.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
Z nováckej bane vyťažili posledný vozík uhlia, o zamestnanie prídu stovky ľudí
Uzatváranie bane potrvá roky.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
zobraziť podrobnosti »
15.03.2023
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.