Online 3 ľudia. FullHouse Slavio VEPOS Novaky.sk RNDr. Daniel Daniš
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Zdá sa Vám nasledujúci príspevok nevhodný pre návštevníka tejto stránky?
Prosím prihláste sa a napíšte dôvod prečo si myslíte, že tento príspevok je nevhodný. Prihlásenie je nutné z toho dôvodu, aby sme Vám mohli zaslať odpoveď na vaše hlásenie. Ďakujeme za pochopenie.
príspevok číslo 7237 v téme Nováky pozitívne zo dňa 12:54:58 19.04.2020
Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?
Dobrý deň, vážení spoluobčania.
Sprievodcom týchto dní je mi kniha Dana Browna „Pôvod“ ktorej dej je zameraný na dve základné otázky ľudstva. „Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?" To ma jednoducho prinútilo zamyslieť sa aj nad našim dnešným životom. Možno ani nie tak, odkiaľ pochádzame, lebo to už ovplyvniť nijako nemôžeme, ale kam sa rútime? Práve v dobe , keď nás zasiahla neviditeľná hrozba, si ešte viac uvedomujem, aká je tenká hranica medzi životom a smrťou. Ako doslova hazardujeme nielen s našou budúcnosťou, ale aj so životom na tejto planéte. Honba za postavením, mocou, bohatstvom z nás vytráca ľudské hodnoty a čím ďalej viac a viac sa začíname meniť na predátorov. Meníme zem na džunglu, kde právo rozhodovať majú len tí mocní. Zlo, závisť, nenávisť, chamtivosť, mať viac ako sused, to všetko nás neuveriteľne mení, bez toho, aby sme si to uvedomili. Tradičné ľudské hodnoty, spolupatričnosť, solidarita, úcta, rešpekt, uznanie, vďačnosť a mnohé ďalšie, dostávajú každý deň na frak. Možno aj preto je dobré, že z času na čas nám dá príroda, či život výstrahu, aby sme si uvedomili, že nie sme takí jedineční, ani neporaziteľní ako si myslíme, že všetko je len dočasné a ohraničené. Žiaľ, až takéto výstrahy, akou je momentálne COVID 19, nás nútia meniť postoje a prehodnocovať hodnoty života. Teda aspoň by mali. Žiaľ, až takéto situácie v nás prebúdzajú strácajúcu sa solidaritu, spolupatričnosť, zodpovednosť, ochotu pomôcť tým slabším.
Ešte pred pár mesiacmi označovali moji priatelia z okolitých miest a obcí Nováky, ako mesto nevraživosti, rozhádanosti, zlosti a nedokázali pochopiť, že tu takto môžeme fungovať. Snažím sa im vysvetľovať, že tomu tak celkom nie je, že tu žijú dobrí a slušní ľudia, len tie signály vysielané von nie sú šťastné a vrhajú na nás takéto svetlo. To že som sa nemýlil dokazujú aj tieto dni, keď sme ohrozovaní neviditeľným nepriateľom COVIDom 19. Aj z toho mála čo môžem pozorovať je cítiť, že sme k sebe úctivejší, pozornejší, priateľskejší. Nakoniec svedčia o tom aj príspevky na tejto stránke, ktoré sú väčšinou o vďake, vzájomnej pomoci a solidarite. Som osobne presvedčený, že toto je skutočný obraz nášho mesta a ľudí v ňom. Aj preto si veľmi želám, aby s odchodom COVIDu neodišla z Novák aj táto atmosféra. Aby sme v takomto súžití pokračovali ďalej. Samozrejme ako to bude, do veľkej miery bude závisieť jednak od nás samotných, ale aj od tých, ktorí spravujú toto mesto. Budem naozaj rád, ak mestské zastupiteľstvá budú riešiť len problémy mesta a zaoberať sa jeho rozvojom. Verím, že MsZ sa opäť nestanú miestom, kde sa bude určovať kto je ctihodný občan mesta a naopak, kto je gauner, podvodník, či klamár. Verím, že aj medzi poslancami a primátorom bude vzťah, keď už aj nie priateľský, tak aspoň vzťah vzájomného rešpektu a úcty. Možno sa teraz mnohí nad týmito vetami len pousmejú a označia ich za akýsi môj naivný úlet. Ja nikomu jeho názor neberiem. Osobne som sa vždy snažil a budem snažiť, hľadieť na veci a život, čo najviac optimisticky. Rôznosť názorov som nikdy nebral ako nepriateľstvo. Ľudí s iným pohľadom, či presvedčením nepovažujem za nepriateľov, ale za súperov. To ma naučil život, šport, priatelia.
Takže vážení priatelia, záleží naozaj od každého z nás, aby sme rozhodli kam budeme v blízkej budúcnosti smerovať, ako budeme v tomto našom mestečku ďalej žiť. Ja sa pripravujem na všetky možné i nemožné alternatívy. Najradšej by som však bol, keby čo najdlhšie pretrvala tá dnešná. Samozrejme bez COVIDu!!! Celý život sa totiž všetci naháňame za množstvom vecí. Nakoniec aj tak zistíme, že len tri stoja za to.
Zdravie, rodina a úprimní priatelia.
S úctou
Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 0   0


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky

Meno:
Heslo:
V Prievidzi spustili prvý automat na rúška
Okrem rúšok automat ponúka dezinfekčný gél či sladkosti. Dobrovoľníci budú rúška priebežne dopĺňať.
zobraziť podrobnosti »
31.03.2020
AKTUÁLNE: Dobrovoľní hasiči začali v Partizánskom s dezinfekciou verejných priestorov!
V týchto dňoch majú dobrovoľní hasiči z Partizánskeho plné ruky práce. Okrem toho, že pomáhajú seniorom s nákupmi, v spolupráci s mestom sa v pondelok 30. marca pustili do ďalšej aktivity. Boj proti koronavírusu zobrali doslova od podlahy – čistením verejných priestranstiev.
zobraziť podrobnosti »
30.03.2020
Usmernenie k nakladaniu s odpadmi: Kam vyhadzovať rúška a respirátory?
V zmysle stanoviska ÚVZ SR sa použité ochranné prostriedky, ktoré vznikajú občanom v domácnosti alebo zamestnancom v bežných prevádzkach – rúška, respirátory, rukavice, vreckovky likvidujú ako bežný odpad. Špeciálny postup sa tu teda neuplatňuje. Tento odpad sa ukladá len do zmesového odpadu.
zobraziť podrobnosti »
30.03.2020
Nových pracovníkov chce prievidzská radnica zamestnať v rámci spoločného projektu s mestami Handlová a Bojnice.
Cieľom tohto projektu je posilnenie koordinačných a implementačných kapacít v týchto troch mestách. Hlavným partnerom je mesto Prievidza, ďalšími dvoma partnermi sú mestá Bojnice a Handlová. Výška finančného príspevku, ktorý budeme žiadať, bude pravdepodobne až 500.000 eur
zobraziť podrobnosti »
28.03.2020
Web pre rodičov: ucimenadialku.sk
V spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR vznikla táto webová stránka ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie.
zobraziť podrobnosti »
25.03.2020
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.