Online 6 ľudí. FullHouse Slavio VEPOS Novaky.sk RNDr. Daniel Daniš
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
príspevok číslo 7132 v téme Politika zo dňa 09:41:24 01.02.2020 Nevhodný príspevok?
Tento príspevok bol napísaný ako reakcia na príspevok číslo 7130 od Srdcom Nováčan uverejnený dňa 01.02.2020 o 00:30:28.
Nedajú sa poprieť niektoré, najmä úvodné slová prispievateľa Srdcom Nováčan, ktorý vo svojom príspevku píše o skepse v nováckej spoločnosti Na margo jeho príspevku si dovolím uviesť, čosi málinko ľavicovejšie. Nie tak dávno, som čítal v istom slovenskom magazíne komparáciu stavu súčasnej spoločnosti a doby, do akej dorástol hlavný hrdina románu Jaroslava Haška „O dobrom vojakovi Švejkovi, Josef Švejk.
Autor, článku nazvanom „Mrazivo aktuálne slová Laca Novomeského (významného slovenského politika a poeta) , ktorý o Haškovom Švejkovi, ako o zrkadle hlupákom, udavačom a prisluhovačov“, poukazuje na to, že Ladislav Novomeský, už pred niekoľkými desaťročiami uviedol slová, ktoré odhaľujú genialitu Jaroslava Haška a takto píše: „ a čo Švejk, do akej doby dorástol Josef Švejk? Umrela azda jeho povesť s Haškovou krčmovou slávou? „ Prestal byť časový, nepristane do nášho dneška tak, ako prostredie jeho obľúbeného lokálu U kalicha?...
Mám rád Haškove bonmoty vtelené do Švejka aj v Haškovom románe Osudy dobrého vojaka Švejka a tak vari nič špatné nenapíšem, ak so slovami autora sa stotožním, že dnes Josef Švejk je ešte lepšie časový, než kedykoľvek predtým… ...dnešok dáva Osudom dobrého vojaka Švejka novú časovosť a takú novú tendenciu, o akej sa ich autorovi ani nesnívalo, pretože on nemal na mysli typ tak natoľko večný, aká večná je ľudská neuvedomelosť, ľudská hlúposť, tuposť a z nich plynúce svinstvá a gaunerstvá
.... Švejk nie je smiešna, ani blbá figúra. Iba v pomere k svojmu okoliu sa stáva Švejk príslovečným Švejkom. Blbcom úradne nazývaným sa stáva až vtedy, keď poslušne a ochotne prijíma, spĺňa a navlas zobrazuje zmysel nad ním prevažujúcej úradnej prísnosti, ktorá sa, pochopiteľne stáva idiotským nezmyslom vo Švejkovom úzkostlivo svedomitom výkone.
Švejk sám nie je nič viac, než drobnohľad, ktorý ukazuje normálnemu oku rozmery i hĺbku vrchnostenských nezmyselností práve tak, ako ľudských slabôstok, úbohosti, vystrašenosti a hlúposti. To sú v krátkosti aktuálne slová Laca Novomeského o Haškovom Švejkovi, o zrkadle hlupákom, udavačom a prisluhovačov.
Ak teda nahliadneme naozaj na spoločenský stav a náladu ľudí žijúcich v našom mestečku ,niet potom divu, že i v našom mestečku Nováky sa život niektorým a zrejme obyvateľom, čoby mladšej generácie v dôsledku už spomenutej skepsy naozaj nepáči a chcú vrátiť isté hodnoty nielen nášmu mestu, ale ako píše občan píšuci pod nickom Srdcom Nováčan aj našej Vlasti. A podľa mňa právom.
A tak záverom malý odkaz : „ Prianie býva otcom myšlienky“ , ale čo tak uplatňovať zásadu, že „sloboda prejavu platí, presne potiaľ, odkiaľ začínajú iné práva fyzických osôb, napríklad právo na rešpektovanie Európskym dohovorom o ochrane základných práv a ľudských slobôd a Ústavou SR zaručenú prezumpciu neviny. !!! Takže tak lavida, tak, tak. PB.
Hodnotenie: 2   0

Kladne hodnotil:
03.02.2020 08:38:21 lavida
04.02.2020 22:38:02 Srdcom Nováčan
Záporne hodnotil:


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky

Meno:
Heslo:
V Prievidzi spustili prvý automat na rúška
Okrem rúšok automat ponúka dezinfekčný gél či sladkosti. Dobrovoľníci budú rúška priebežne dopĺňať.
zobraziť podrobnosti »
31.03.2020
AKTUÁLNE: Dobrovoľní hasiči začali v Partizánskom s dezinfekciou verejných priestorov!
V týchto dňoch majú dobrovoľní hasiči z Partizánskeho plné ruky práce. Okrem toho, že pomáhajú seniorom s nákupmi, v spolupráci s mestom sa v pondelok 30. marca pustili do ďalšej aktivity. Boj proti koronavírusu zobrali doslova od podlahy – čistením verejných priestranstiev.
zobraziť podrobnosti »
30.03.2020
Usmernenie k nakladaniu s odpadmi: Kam vyhadzovať rúška a respirátory?
V zmysle stanoviska ÚVZ SR sa použité ochranné prostriedky, ktoré vznikajú občanom v domácnosti alebo zamestnancom v bežných prevádzkach – rúška, respirátory, rukavice, vreckovky likvidujú ako bežný odpad. Špeciálny postup sa tu teda neuplatňuje. Tento odpad sa ukladá len do zmesového odpadu.
zobraziť podrobnosti »
30.03.2020
Nových pracovníkov chce prievidzská radnica zamestnať v rámci spoločného projektu s mestami Handlová a Bojnice.
Cieľom tohto projektu je posilnenie koordinačných a implementačných kapacít v týchto troch mestách. Hlavným partnerom je mesto Prievidza, ďalšími dvoma partnermi sú mestá Bojnice a Handlová. Výška finančného príspevku, ktorý budeme žiadať, bude pravdepodobne až 500.000 eur
zobraziť podrobnosti »
28.03.2020
Web pre rodičov: ucimenadialku.sk
V spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR vznikla táto webová stránka ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie.
zobraziť podrobnosti »
25.03.2020
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.