Online 2 ľudia. FullHouse Slavio Slovenská VEPOS Novaky.sk RNDr. Daniel Daniš
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Zdá sa Vám nasledujúci príspevok nevhodný pre návštevníka tejto stránky?
Prosím prihláste sa a napíšte dôvod prečo si myslíte, že tento príspevok je nevhodný. Prihlásenie je nutné z toho dôvodu, aby sme Vám mohli zaslať odpoveď na vaše hlásenie. Ďakujeme za pochopenie.
príspevok číslo 7132 v téme Politika zo dňa 09:41:24 01.02.2020
Tento príspevok bol napísaný ako reakcia na príspevok číslo 7130 od Srdcom Nováčan uverejnený dňa 01.02.2020 o 00:30:28.
Nedajú sa poprieť niektoré, najmä úvodné slová prispievateľa Srdcom Nováčan, ktorý vo svojom príspevku píše o skepse v nováckej spoločnosti Na margo jeho príspevku si dovolím uviesť, čosi málinko ľavicovejšie. Nie tak dávno, som čítal v istom slovenskom magazíne komparáciu stavu súčasnej spoločnosti a doby, do akej dorástol hlavný hrdina románu Jaroslava Haška „O dobrom vojakovi Švejkovi, Josef Švejk.
Autor, článku nazvanom „Mrazivo aktuálne slová Laca Novomeského (významného slovenského politika a poeta) , ktorý o Haškovom Švejkovi, ako o zrkadle hlupákom, udavačom a prisluhovačov“, poukazuje na to, že Ladislav Novomeský, už pred niekoľkými desaťročiami uviedol slová, ktoré odhaľujú genialitu Jaroslava Haška a takto píše: „ a čo Švejk, do akej doby dorástol Josef Švejk? Umrela azda jeho povesť s Haškovou krčmovou slávou? „ Prestal byť časový, nepristane do nášho dneška tak, ako prostredie jeho obľúbeného lokálu U kalicha?...
Mám rád Haškove bonmoty vtelené do Švejka aj v Haškovom románe Osudy dobrého vojaka Švejka a tak vari nič špatné nenapíšem, ak so slovami autora sa stotožním, že dnes Josef Švejk je ešte lepšie časový, než kedykoľvek predtým… ...dnešok dáva Osudom dobrého vojaka Švejka novú časovosť a takú novú tendenciu, o akej sa ich autorovi ani nesnívalo, pretože on nemal na mysli typ tak natoľko večný, aká večná je ľudská neuvedomelosť, ľudská hlúposť, tuposť a z nich plynúce svinstvá a gaunerstvá
.... Švejk nie je smiešna, ani blbá figúra. Iba v pomere k svojmu okoliu sa stáva Švejk príslovečným Švejkom. Blbcom úradne nazývaným sa stáva až vtedy, keď poslušne a ochotne prijíma, spĺňa a navlas zobrazuje zmysel nad ním prevažujúcej úradnej prísnosti, ktorá sa, pochopiteľne stáva idiotským nezmyslom vo Švejkovom úzkostlivo svedomitom výkone.
Švejk sám nie je nič viac, než drobnohľad, ktorý ukazuje normálnemu oku rozmery i hĺbku vrchnostenských nezmyselností práve tak, ako ľudských slabôstok, úbohosti, vystrašenosti a hlúposti. To sú v krátkosti aktuálne slová Laca Novomeského o Haškovom Švejkovi, o zrkadle hlupákom, udavačom a prisluhovačov.
Ak teda nahliadneme naozaj na spoločenský stav a náladu ľudí žijúcich v našom mestečku ,niet potom divu, že i v našom mestečku Nováky sa život niektorým a zrejme obyvateľom, čoby mladšej generácie v dôsledku už spomenutej skepsy naozaj nepáči a chcú vrátiť isté hodnoty nielen nášmu mestu, ale ako píše občan píšuci pod nickom Srdcom Nováčan aj našej Vlasti. A podľa mňa právom.
A tak záverom malý odkaz : „ Prianie býva otcom myšlienky“ , ale čo tak uplatňovať zásadu, že „sloboda prejavu platí, presne potiaľ, odkiaľ začínajú iné práva fyzických osôb, napríklad právo na rešpektovanie Európskym dohovorom o ochrane základných práv a ľudských slobôd a Ústavou SR zaručenú prezumpciu neviny. !!! Takže tak lavida, tak, tak. PB.
Hodnotenie: 2   0

Kladne hodnotil:
03.02.2020 08:38:21 lavida
04.02.2020 22:38:02 Srdcom Nováčan
Záporne hodnotil:


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky

Meno:
Heslo:
Farebné noty pre deti - vhodné pod stromček.
Jednou vetou povedané: 8 nôt má 8 farieb, ktorými sú zapísané známe piesne. Notová osnova má 5 čiar a na jej začiatku je husľový alebo basový kľúč. Ak chceme zahrať pieseň podľa nôt, potrebujeme na to hudobné vzdelanie. Každá nota má svoju dĺžku (iný tvar) a výšku (iné umiestnenie na notovej osnove).
zobraziť podrobnosti »
13.12.2019
Prievidza peniaze na novoročný ohňostroj pošle do Prešova
Vedenie okresného mesta chce finančne pomôcť ľuďom postihnutým nedávnym výbuchom v bytovke na východe Slovenska. Pridať sa plánujú aj Nováky.
zobraziť podrobnosti »
13.12.2019
Slovenské mestá rušia silvestrovské ohňostroje. Peniaze chcú radšej venovať Prešovčanom
Prešovu pomáha celé Slovensko, ako sa len dá. Banská Bystrica a Liptovský Mikuláš rušia ohňostroj a peniaze radšej venujú metropole Šariša.
zobraziť podrobnosti »
12.12.2019
Bojnice majú novú atrakciu. Návštevníkov odvezie turistický vláčik
Turistický vláčik odvezie ľudí na dvoch trasách.
zobraziť podrobnosti »
09.05.2019
Nebezpečné znečistenie. Bývalý zamestnanec odhalil nekalé praktiky
NOVÁKY / Rybári už niekoľko rokov upozorňujú na znečistenú vodu v rieke Nitra. Tá je najmä v úseku pod Novákmi plná chemických látok. Do redakcie TV JOJ sa ozval bývalý hasič, ktorý pracoval v tamojšej chemičke. Informoval o tom, ako tam zneškodňovali ortuť.
zobraziť podrobnosti »
20.03.2019
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.