Online 2 ľudia. VEPOS Novaky.sk VOĽBY 2022
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Zdá sa Vám nasledujúci príspevok nevhodný pre návštevníka tejto stránky?
Prosím prihláste sa a napíšte dôvod prečo si myslíte, že tento príspevok je nevhodný. Prihlásenie je nutné z toho dôvodu, aby sme Vám mohli zaslať odpoveď na vaše hlásenie. Ďakujeme za pochopenie.
príspevok číslo 7880 v téme Primátor / Poslanci zo dňa 22:47:06 23.01.2024
Tento príspevok bol napísaný ako reakcia na príspevok číslo 7879 od lavida uverejnený dňa 21.01.2024 o 22:25:01.
Reakcia primátora mesta Nováky, Ing. Branislava Adamca:
*************************************************
Dobrý deň vážení spoluobčania mesta Nováky.

Týmto mojim príspevkom budem, aspoň v stručnosti, reagovať na posledné dni v našom meste, predovšetkým na článok zverejnený agentúrou SITA dňa 15.01.2024, resp. jej redaktorom, pánom Radoslavom Vargom.

V pondelok, 22.01.2024, som telefonoval s p. Vargom a prv ako by som chcel uverejniť svoju reakciu na daný článok, tak som chcel byť v kontakte najprv s p. redaktorom, čo nebolo možné, nakoľko až v pondelok prišiel, po niekoľkých dňoch, do práce.

Nechcem Vás zaťažovať detailmi telefonátu s p. Vargom (ktorý bol pomerne obsiahly), ale jeho postup pri zverejnení daného článku vnímam ako nie veľmi profesionálny, pretože ak by ešte pred vydaním daného článku mňa ako súčasného primátora mesta Nováky kontaktoval s požiadavkou o vyjadrenie, tak by som mu samozrejme moje vyjadrenie poskytol, ale to by celý článok zjavne vyznel inak a asi by neboli v titule článku také „palcové“ titulky, ktoré neskôr prevzali aj iné médiá.

Áno, je pravda, že tzv. mimoriadne mestské zastupiteľstvo konané 24. októbra 2023 nebolo zvolané úplne v súlade so zákonom, ale v celom článku chýbalo to najpodstatnejšie – nebolo tam ani náznakom, ani len jednou krátkou zmienkou, uvedené z akého dôvodu bolo dané zastupiteľstvo zvolané.

Pravda je taká, že počas minulého roka, teda v roku 2023, boli v meste realizované aj dva projekty a to „Materská škola“ a „Vnútroblok“, kde počas realizácie daných projektov sa objavilo veľa problémov projektovo-technického charakteru, ktoré bolo treba urgentne riešiť a ktoré mali často dosah na financie mesta, inými slovami napísané, že na každý projektovo-technický problém sme museli nájsť vo vedení mesta (ale aj v spolupráci s ostatnými pracovníkmi mesta, či členmi poslaneckého zboru) riešenie, pričom vždy sme sa snažili konať tak, aby vyriešenie problému bolo čo najlepšie a za čo najmenej peňazí!

Obdobný problém ako som vyššie (aj keď v stručnosti a všeobecne) opísal, sa stal aj na jeseň 2023 a to pri oboch projektoch, teda tak pri materskej škole ako aj vnútrobloku. Zamestnancami mesta som bol o ňom informovaný (tak ako aj o mnohých iných veciach) a ako najrozumnejšie riešenie problému sa javilo osobné stretnutie so sprostredkovateľským orgánom (ktorý má na starosti aj kontrolu). Inicioval som teda stretnutie, ktoré sa podarilo zrealizovať hneď na najbližší pracovný deň, pričom stretnutie sa uskutočnilo v Trenčíne za účasti 4 osôb (vrátane mňa) za mesto Nováky a 3 osôb za sprostredkovateľský orgán, kde jednou z osôb za sprostredkovateľský orgán bol aj vedúci odboru. Po pomerne dlhom a hlavne náročnom rokovaní obe strany našli spôsob možného postupu a to predovšetkým za tým účelom, aby nášmu mestu Nováky mohli byť uchránené finančné prostriedky vo výške viac ako 20.000 (dvadsať tisíc) €. Možný postup mal však aj časové úskalie a to v tom, že bolo treba zvolať zasadnutie mestského zastupiteľstva čo najskôr, aby mohli byť stihnuté termíny, na ktorých sme sa na stretnutí v Trenčíne dohodli.

Ako som už viackrát informoval na rôznych zasadnutiach Mestského zastupiteľstva v Novákoch, môj predchodca vo funkcii primátora vo veľmi intenzívnej miere posiela na mesto Nováky tzv. infožiadosti, ale zároveň podáva aj rôzne podnety na prokuratúru, či iné úrady. Jedným z jeho viacerých podnetov na Okresnú prokuratúru do Prievidze bol aj podnet na možnú nezákonnosť zvolania tzv. mimoriadneho zastupiteľstva zo dňa 24.10.2023.

Na požiadanie Okresnej prokuratúry Prievidza o vyjadrenie k zvolaniu tzv. mimoriadneho zastupiteľstva v Novákoch dňa 24.10.2023 mesto Nováky prokuratúre odpovedalo a to tak vo forme poslania rôznych príloh ako aj pomerne detailného opisu reálnych skutočností ako sa v čase diali.

Prokuratúra v Prievidzi celú situáciu vyhodnotila tak, že po podaniach (oznamovateľom) zo dňa 03.11.2023, ktoré bolo doplnené (oznamovateľom) dňa 08.12.2023 ako aj zaslaných materiálov z mesta Nováky, vydala upozornenie prokurátora na odstránenie porušenia príslušného ustanovenia Zákona o obecnom zriadení.

Pri rozhodnutiach prokuratúry je dôležité rozlišovať právne pojmy, v tomto prípade „upozornenie prokurátora“ a „protest prokurátora“. Protest prokurátora je akoby nadradený pojmu upozornenie prokurátora, inými slovami napísané, že za menej závažné porušenie ustanovenia niektorého zo zákonov vydáva prokurátor upozornenie, ale za viac závažné porušenie ustanovenia niektorého zo zákonov vydáva prokurátor protest.

A prečo som napísal vyššie uvedený odsek? Pretože pri zvolaní tzv. mimoriadneho zastupiteľstva na deň 24.10.2023 vydal prokurátor upozornenie. Mestu Nováky bol však v máji 2019 (čiže v minulom volebnom období 2018-2022) doručený protest prokurátora za viac závažnejšie porušenie zákona z toho dôvodu, že mestské zastupiteľstvo schválilo uznesenie, ktoré „silou-mocou“ pretláčal a žiadal od vtedajších členov poslaneckého zboru, aby bolo schválené, predchádzajúci primátor mesta Nováky pôsobiaci aj v roku 2019! A asi Vám nemusím písať, kto bol v roku 2019 primátorom nášho mesta.

Vážení občania, stojí tu skutočne na zamyslenie, kto viac poškodzuje mesto Nováky!? Či je to súčasné vedenie mesta na čele so mnou ako primátorom, ktoré sa rýchlym zvolaním tzv. mimoriadneho zastupiteľstva snažilo urobiť všetko preto, aby mestu boli uchránené finančné prostriedky vo výške viac ako 20.000 €, alebo je to to bývalé vedenie mesta, bývalý primátor mesta, ktorý aj napriek tomu, že si mohol vypočuť zdôvodňovanie zvolania na tzv. mimoriadnom zastupiteľstve dňa 24.10.2023, tak nielen raz (03.11.2023) ale dokonca aj doplňujúco (8.12.2023) podal na prokuratúru do Prievidze vyššie uvádzaný podnet na nezákonnosť zvolaného zastupiteľstva s tým, že mesto by s istotou prišlo o viac ako 20.000 €!

Tento príspevok nie je určite mojim posledným, ktorým Vás budem informovať.

Ďakujem.

S úctou a pozdravom
Branislav Adamec

*************************************************
Hodnotenie: 3   0

Kladne hodnotil:
24.01.2024 06:04:54 Róbert Adamec
24.01.2024 06:41:23 Ajven
24.01.2024 20:51:08 Ja som…
Záporne hodnotil:

K tomuto príspevku boli napísané ďalšie reakcie:
[7881] 24.01.2024 06:14:46 od lavida otvor reakciu...


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky
Meno:
Heslo:
Bane na hornej Nitre skončili, banskí záchranári sú v pohotovosti naďalej. Je otázne dokedy
Banskí záchranári pomáhajú i pri rôznych nešťastiach.
zobraziť podrobnosti »
12.01.2024
FOTO: Elektráreň Nováky odstavila poslednú turbínu, skončila sa tak výroba elektriny z uhlia
Výroba elektriny a tepla z domáceho hnedého uhlia v Elektrárni Nováky po 70 rokoch definitívne skončila.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
Final coal mining cart pulled from Nováky mine
More trains for Christmas holidays, Bratislava outskirts teeming with culture, and a recipe for Christmas baking.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
Z nováckej bane vyťažili posledný vozík uhlia, o zamestnanie prídu stovky ľudí
Uzatváranie bane potrvá roky.
zobraziť podrobnosti »
21.12.2023
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
zobraziť podrobnosti »
15.03.2023
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.