Online 2 ľudia. FullHouse Slavio VEPOS Novaky.sk RNDr. Daniel Daniš
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Rôzne / Iné
148 príspevkov
Váš príspevok sa nehodí do žiadnej otvorenej témy? Šup s ním sem...
• nový príspevok môžete pridať až po prihlásení.
21:48:18 26.05.2020 [7281] Nevhodný príspevok?
Pravdu nepresadíme ani silou, ani mocou.

Dobrý večer vážení spoluobčania.

COVID 19 nás donútil nielen zostať doma, nosiť rúška, obmedziť spoločenský život, ale aj zamyslieť sa nad životom a dobou, ktorú práve žijeme. Aj preto som si zo záujmom prečítal ostatný príspevok človeka, ktorého si vážim a verím, že aj môjho priateľa Peťa Bošiaka. Aj táto, pre nás zlá doba, môže byť pre nás poučná minimálne v tom, aby sme si viac ako inokedy uvedomili hodnotu života i našich krokov v ňom. Netvrdím, že každý sa musí stotožniť s tým o čom Peťo písal. Minimálne však niektoré jeho vety, stoja za zamyslenie. Raz niekto múdry povedal, že všetci sa celý život naháňame za množstvom vecí, aby sme nakoniec zistili, že len tri stoja za to. “Zdravie, láska a priatelia.„ Myslím si, že svojim príspevkom trafil klinec po hlavičke. Všetko v našom živote je totiž ohraničené, teda aj náš život. Aj to je dôvod, aby sme si ho čo najviac užili a tešili sa z toho, že sme tu. Žiaľ mnohokrát si ho úplne zbytočne komplikujeme a znepríjemňujeme. Veľmi jasne to vyjadril Peťo vo svojom príspevku. Keby som bol primátorom mesta, tak by som sa minimálne zamyslel nad tým, prečo tak v našom meste ľudia uvažujú, prečo tak píšu. Prečo tak píše človek, ktorému by mohlo byť vlastne jedno, ako to v našom meste vyzerá, aké sú tu medziľudské vzťahy, ako primátor a poslanci spravujú naše mesto. Na strane jednej všetci hlásame, že každý má právo na svoj názor. Na strane druhej, ak nie je v súlade s našim názorom, tak toho človeka pokladáme nielen za svojho nepriateľa, ale aj nepriateľa celého mesta. Pritom práve Peter Bošiak patrí medzi tých, ktorí pre naše mesto urobili toho veľa a kedykoľvek sa môže pozrieť každému z nás priamo do očí. Samozrejme bol predsedom MnV v inej dobe, v ktorej sme predovšetkým my starší prežili väčšinu života. Myslím však, že tú svoju funkciu zvládol tak, že si pred nikým nemusí dnes spytovať svedomie. Ostalo po ňom kus dobrej roboty. Naozaj ma mrzí, že si nedokážeme dnes takýchto ľudí viac vážiť. Ak je dôvodom len to, že aj dnes má ostré pero a kritizuje nedostatky v meste , tak niečo tu nie je v poriadku.
Pamätám si, ako ľudia po roku 1989 vítali, nielen otvorenie sa svetu, náboženskú slobodu, ale aj slobodu prejavu a vyslovenia svojich názorov. Dajme si ruku na srdce. Vieme dnes bez emócií, či doslova nenávisti prijať iný názor, či kritiku? Vieme dnes moc získanú od ľudí v akýchkoľvek voľbách, využívať a nie zneužívať? Dokážeme pokladať ľudí s iným názorom za svojich súperov, nie za nepriateľov na život a na smrť? Demokracia je síce krásna vec, no nie dokonalá. Zdokonaľovať ju môžeme len my sami, svojim správaním, postojmi, krokmi a činmi. Ak do nej začneme vkladať prvky sily postavenia, neomylnosti, bohorovnosti, ješitnosti, namyslenosti a čo ja viem ešte čoho, tak to asi nie je to pravé orechové. Raz mi jeden priateľ na túto moju úvahu povedal, že ľudia sú takí preto, lebo je doba zlá. Ja osobne si myslím, že doba je vždy taká, akí sú ľudia, predovšetkým tí, ktorí získali moc, či postavenie. Ľudstvo vymyslelo demokraciu a voľby v nej, aby sme si slobodne vybrali tých najlepších, ktorí našu krajinu, či mesto budú spravovať tak, aby sme tu všetci žili šťastne a spokojne. To je teória. Aká je prax? Na to si vážení spoluobčania musíte dať odpoveď sami.
S úctou Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 1   0
19:40:29 25.05.2020 [7278] Nevhodný príspevok?
O pozitívach koronavírusovej krízy a o poučení z nej

Koronavírus je ťahom šachového Veľmajstra na šachovnici planéty Zem, ktorý donútil súpera, čiže ľudstvo, urobiť presne takú sériu protiťahov, aké boli jeho zámerom. Tieto opatrenia a ich dôsledky majú totiž duchovne pozitívny účinok. Pozitívny účinok z hľadiska kritérií a požiadaviek vyššej Moci! Čiže z hľadiska toho, čo je pre ľudstvo skutočne dobré. Dobré v zmysle jeho posunu k lepšiemu a morálnejšiemu.

Viac sa dozviete na:
http://kusvetlu.blog.cz/2005/o-pozitivach-koronavirusovej-krizy-a-o-pouceni-z-nej
Hodnotenie: 0   0
19:41:09 20.04.2020 [7243] Nevhodný príspevok?
Nepremárnime čas na zamyslenie, darovaný koronavírusom!


Nikto nemôže prehliadať, že to prvé a zásadné, čo spôsobila súčasná koronavírusová kríza, je zastavenie aktívneho života. Takmer všetko, až na to najnutnejšie, sa v spoločnosti náhle zastavilo, a tisícom ľudí bol darovaný čas. Zrazu majú toľko času, ako nikdy predtým. Ale pozor! Staršia mládež, schopná už trošku hlbšie uvažovať, ako i všetci ostatní si musia uvedomovať, že ich voľno má mimoriadne trpkú príchuť, pretože je zaplatené tisícami zmarených ľudských životov po celom svete.

Viac sa dozviete na:
http://kusvetlu.blog.cz/2004/nepremarnime-cas-na-zamyslenie-darovany-koronavirusom
Hodnotenie: 0   0
22:31:06 16.04.2020 [7234] Nevhodný príspevok?
Už mi začínajú chýbať stretnutia medzi nami ľuďmi. Už mi začínajú chýbať ľudia, priatelia, rozhovory , posedenia . No, ani tak nie celkom medzi obyvateľmi nášho mesta, pretože ak chcem nadobudnúť istú pohodu v duši, stačí mi nakuknúť, nagúgliť na facebooku stránku „Pomáhame si v Novákoch „ a človek z tej doposiaľ nevídanej v našom meste aktivite našich a nielen našich s dovolením dievčat, dám, maminiek, manželiek a tak ďalej a tak ďalej nadobudne pocit, že nič sme nestratili zo slušnosti, ľudskosti, vzájomnej synergie a všetko je OK. Nuž naozaj je to tak a tak to cítime. Nuž tak dámy a páni im pomáhajúci, veľké Vám ďakujeme.
Každoročne v tento deň, resp. v tomto období si pripomíname všetkých tých, ktorí premáhajú ochorenie možno jedno z najťažších ochorení človeka. Každoročne sme stretávali na uliciach nášho mestečka v tento deň usmievavých stredoškolákov, ktorí nám ponúkali drobný žltý kvietok – narcis- ,ktorý bol ako symbol vyvolený prevziať na seba ochotu ľudí, pomôcť v boji s rakovinou a podporiť Ligu boja proti rakovine.
Ja mám svoje žlté kvietky pripnuté na záclonu v spálni a je ich naozaj veľa. A tak tiež vari v tejto súvislosti mi dovoľte spomenúť dlhoročnú našu občianku, dobrovoľníčku, ktorá sa podieľala a mnohí si ju isto tak, ako ja, pamätáte pri tejto bohumilej činnosti, pani Jarmilu Tkáčovú. Dnes asi nemohla kvietky rozdávať a podporiť dobrú pomoc chorým ľuďom.
Nuž aspoň takto si tento deň pripomeňme a pani Tkáčovej poďakujme, ako aj mladým usmievavým študentkám. Kto vie o čom píšem , mi určite dá za pravdu, že to je to najmenej, ako môžeme podporiť takto ťažko chorého človeka, ťažko chorých ľudí, Oni si ju zaslúžia. I preto dnes nebudem písať o strate synergie v niektorých vzťahoch medzi tým a tým, či tým a oným v našom meste(čo nás mnohých naozaj veľmi mrzí) To naozaj možno až nabudúce. Želám preto všetkým veľa, veľa zdravíčka, chorým skoré uzdravenie a pokoj v duši. PB
Hodnotenie: 0   0
19:17:46 30.03.2020 [7213] Nevhodný príspevok?
Koronavírus ako nástroj vyššej Moci! Kam nás tlačí?

Všetko, čo sa deje okolo nás, nám chce niečo povedať. Chce nás niečomu naučiť. Chce, aby sme niečo pochopili. No a takýmto posolstvom je aj súčasná koronavírusová kríza. Skúsme sa preto pozrieť na to, k čomu nás chce dotlačiť. Lebo celosvetová dôraznosť, s akou sa tak deje, si nevyhnutne vyžaduje naše plné pochopenie situácie.

Viac sa dozviete na:
http://kusvetlu.blog.cz/2003/koronavirus-ako-nastroj-vyssej-moci-kam-nas-tlaci
Hodnotenie: 0   0
17:37:39 26.03.2020 [7203] Nevhodný príspevok?

Človeče! Nedaj sa šikanovať vlastnou mysľou! Poznaj sám seba a ovládni ju!

Nikto z nás by sa nemal nechať svojou mysľou ovládať. Žiaľ, ale práve takáto je realita! Ľudia nie sú pánmi, ale otrokmi, s ktorými si ich vlastná myseľ robí čo chce. Ako sa vymaniť z toho nedôstojného stavu? Veľmi jednoducho. Nájdite si tiché miesto, začnite nezaujato pozorovať svoju myseľ a odhalia sa pred vami skutočnosti, o akých ste ani len netušili.

Viac sa dozviete na:
http://kusvetlu.blog.cz/2003/clovece-nedaj-sa-sikanovat-vlastnou-myslou-poznaj-sam-seba-a-ovladni-ju
Hodnotenie: 0   0
20:27:03 04.03.2020 [7164] Nevhodný príspevok?
To by nás malo zaujímať všetkých.
Dobrý podvečer vážení spoluobčania.
Európska konzultačná Komisia pre priemyselné zmeny( CCMI ), Európsky Ekonomický a sociálny výbor ( EESC ) v spolupráci s HBP a.s. usporiadali dňa 4.3.2020 v priestoroch Hotela pod Zámkom „ Diskusiu za okrúhlym stolom o transformujúcich sa uhoľných regiónoch.“ Podobné diskusie už prebehli napr. v Nemecku, Česku, Poľsku, Grécku, Rumunsku.... Zúčastnili sa ho p. Jacques Glorieux spoluzakladateľ komisie pre priemyselné zmeny, p. Dumitru Fornea, člen Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru ( EHSV ), Renáta Eisenvortová delegátka CCMI, p. Ladislav Šimko , riaditeľ Prierezových priorít úradu vlády SR. Na túto diskusiu boli okrem iných pozvaní zástupcovia ZMO HN, zástupcovia firiem z regiónu, Združenie zamestnávateľov hornej Nitry ( ZzhN ), zástupcovia rôznych spoločenských a záujmových organizácií. Tohto stretnutia sa zúčastnili aj novozvolení poslanci NR SR p. Anna Záborská a Petra Hajšelová.
V úvode všetkých prítomných privítal Generálny riaditeľ HBP a.s. p. Peter Čičmanec. Vo svojom príhovore sa zaoberal aktuálnym stavom plnenia Akčného plánu rozvoja hornej Nitry. Zdôraznil, že akceptujeme záväzky Slovenska v oblasti ochrany ovzdušia, ale upozorňujeme, že spomedzi európskych krajín má Slovensko pred sebou najkratší možný termín ukončenia dobývania uhlia. Na jednej strane je to príležitosť pri dostatočnej flexibilite v uvoľňovaní finančných prostriedkov, vytvoriť z nášho malého regiónu vlakovú loď transformácie. Na strane druhej, to však vyžaduje, aby sa čo najskôr vytvorili podmienky pre čerpanie prostriedkov Európskych eurofondov, aby sa mohli realizovať náhradné projekty. Len takto sa dá vytvoriť primeraný stav medzi znižovaním zamestnancov na strane jednej a vytváraním nových pracovných miest na strane druhej. Preto je nutné čo najskôr celý proces z dynamizovať a čo najskôr naštartovať možnosti čerpania finančných prostriedkov z eurofondov. Z pohľadu ťažobnej organizácie, HBP považuje za rozhodujúce:
- Nutnosť špecifického prístupu k regiónu HN, pretože sa musíme vysporiadať s ukončením ťažby v rekordnom krátkom čase.
- Dynamizovať procesy transformácie a čo najskôr naštartovať možnosť čerpania finančných prostriedkov z eurofondov.
- Nastaviť spravodlivé a motivujúce pravidlá pre financovanie projektov.
- Preferovať projekty, ktoré vytvárajú nové pracovné príležitosti vo výrobnej sfére.
- Apelovať na vlády jednotlivých krajín, aby do svojich rozpočtov zahrnuli potrebné zdroje na korektné a bezpečné uzatváranie banských prevádzok v súlade so sociálnymi aspektami a environmentálnymi požiadavkami.
Ďalej vystúpil p. Jacques Glorieux, ktorí prítomných oboznámil s vyše 50 ročnou činnosťou komisie. Jej činnosť je teraz zameraná na pomoc pri útlme ťažby uhlia, využívania ocele, ako aj na vývoj v automobilovom priemysle. Aj preto som dnes tu, aby som vypočul vaše pripomienky a názory, ktoré chceme využívať v našej ďalšej práci. Naše heslo bolo „ Prinášať svetlo z hĺbok“ dnes ho pomaly meníme na „Chceme prinášať svetlo do vašej budúcnosti.“
Vystúpenie Ladislava Šimka z úradu vlády SR bolo zamerané na plnenie Akčného programu rozvoja HN. Zdôraznil, že veľmi vážne berie Akčný program. Kľúčové zdroje pre región však budú až v rokoch 2021-2027. Uvedomuje si, že kľúčová bude aj realizácia cesty R2 a obchvat Prievidze, ktorý by sa mal začať v blízkej budúcnosti realizovať. Je potrebné prepojiť región HN s ostatnými regiónmi, kvalitnými a bezpečnými cestami. Pozornosť však treba venovať okrem vytváraniu nových pracovných príležitostí, aj rekvalifikácii baníkov a duálnemu vzdelávaniu.
Je našou snahou zapojiť do projektu transformácie čo najviac ľudí z regiónu, firiem, obce a mestá, aby ste hlavne vy rozhodovali o svojich prioritách. Musíte sa však hlavne dohodnúť na najdôležitejších projektoch.

V ďalšej časti diskusie vystúpil aj prezident Združenia zamestnávateľov hornej Nitry a Generálny riaditeľ Unipharmy a.s. p. Tomislav Jurik. Vo svojom príhovore predstavil hosťom región a zameral sa hlavne na podniky, ktoré ho tvorili v minulosti. Upozornil, že v minulom storočí to bol región s ťažkým a mnohokrát zdraviu škodlivým priemyslom, čo sa žiaľ ešte aj dnes prejavuje na zdraví našich, hlavne starších spoluobčanov. Predstavil aj spoločnosti, ktoré sú dnes členmi ZzhN a to konkrétne HBP, Brose, Incon, Rubig, Patriu1, Slovaktual a Unipharmu. Zdôraznil aj dôvod založenia združenia, ktorým je spojenie síl, zjednotenie sa na prioritách regiónu, byť silným a dôstojným partnerom pre vládu SR, pri realizácii Akčného programu rozvoja hornej Nitry.

Zaujímavé bolo aj vystúpenie predsedu ZMO HN p. Vojtecha Čičmanca, starostu obce Kocúrany. Hovoril za starostov a primátorov nášho okresu, lebo každá obec, či mesto, bude dotknutá transformáciou regiónu. V rámci transformácie v prvom rade očakávame, že sa konečne začne realizovať cesta R2, ktorá je pre nás kľúčom k ďalšiemu rozvoju. Je potrebné, aby sa región napojil na diaľnicu pri Trenčíne, alebo pri Žiari nad Hronom. Predovšetkým priemyselné parky v Prievidzi, Handlovej a Novákoch potrebujú napojenie na tieto diaľnice. Rovnako dôležité je vybudovanie obchvatu mesta Prievidze. Je to dôležité nielen pre Prievidzu, ale aj okolité obce. Dopravná situácia tu začína byť neúnosná. Rovnakú pozornosť treba venovať tzv. “Hnedým parkom“ ktoré tu vzniknú po zániku ťažby v areáloch baní Handlová, Nováky a Cígeľ. Sú to veľké plochy a budovy, ktoré bude treba využiť na iné účely. Dnes za tieto priestory platia bane daň z nehnuteľnosti. Ak nedokážeme tieto priestory využiť, tak samosprávy prídu o peniaze, ktoré dnes využívajú na svoj rozvoj. Aj keď príde k zastaveniu ťažby mali by sme zachovať symboly tohto regiónu a tým je baníctvo. Mnohé veci by sa dali využiť práve v cestovnom ruchu. Rovnako bude dôležité vyriešenie otázky zásobovania teplom mesto Nováky, Prievidza a Zemianske Kostoľany. Je dobrý signál, že je záujem zachovať centrálne vykurovanie. V súčasnosti existujú dva projekty. Musí sa však brať ohľad okrem ceny tepla, aj na životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Problémom regiónu začína byť aj starnutie a migrácia obyvateľstva, čoho dôkazom je úbytok obyvateľov okresu za posledné roky.
Aj preto je potrebné, aby sme všetci čo tu žijeme a žiť chceme, aby sme čo najaktívnejšie vstupovali do obdobia, kde sa rozhoduje o našej budúcnosti.

Ľubo Dzurák

Hodnotenie: 1   0
19:41:59 14.02.2020 [7158] Nevhodný príspevok?
Nie! Nie sme toľkokrát ľuďmi, koľko rečí ovládame!


V rozhlase bývajú často rozhovory s mnohými šikovnými mladými ľuďmi, ktorí sa dokázali úspešne presadiť v zahraničí. Bránou k úspechu sa im okrem iného samozrejme stala ich znalosť reči, ba dokonca znalosť viacerých cudzích jazykov. Na prvý pohľad sa teda naozaj zdá, akoby to potvrdzovalo známe slová: koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Toto úslovie je však v skutočnosti zavádzajúce a nepravdivé! Koľko jazykov totiž vieš, toľkokrát nie si vôbec človekom! Toľkokrát sa len zväčšujú tvoje možnosti a príležitosti uplatniť sa. Toľkokrát sa ale človekom vôbec nestávaš, pretože pravými ľuďmi sa stávame prostredníctvom niečoho úplne iného, v čom množstvo zvládnutých jazykov vôbec nerozhoduje.

Viac sa dozviete na:
http://kusvetlu.blog.cz/2002/nie-nie-sme-tolkokrat-ludmi-kolko-reci-ovladame
Hodnotenie: 0   0
• nový príspevok môžete pridať až po prihlásení.
<<< späť na zoznam tém
Meno:
Heslo:
V Prievidzi spustili prvý automat na rúška
Okrem rúšok automat ponúka dezinfekčný gél či sladkosti. Dobrovoľníci budú rúška priebežne dopĺňať.
zobraziť podrobnosti »
31.03.2020
AKTUÁLNE: Dobrovoľní hasiči začali v Partizánskom s dezinfekciou verejných priestorov!
V týchto dňoch majú dobrovoľní hasiči z Partizánskeho plné ruky práce. Okrem toho, že pomáhajú seniorom s nákupmi, v spolupráci s mestom sa v pondelok 30. marca pustili do ďalšej aktivity. Boj proti koronavírusu zobrali doslova od podlahy – čistením verejných priestranstiev.
zobraziť podrobnosti »
30.03.2020
Usmernenie k nakladaniu s odpadmi: Kam vyhadzovať rúška a respirátory?
V zmysle stanoviska ÚVZ SR sa použité ochranné prostriedky, ktoré vznikajú občanom v domácnosti alebo zamestnancom v bežných prevádzkach – rúška, respirátory, rukavice, vreckovky likvidujú ako bežný odpad. Špeciálny postup sa tu teda neuplatňuje. Tento odpad sa ukladá len do zmesového odpadu.
zobraziť podrobnosti »
30.03.2020
Nových pracovníkov chce prievidzská radnica zamestnať v rámci spoločného projektu s mestami Handlová a Bojnice.
Cieľom tohto projektu je posilnenie koordinačných a implementačných kapacít v týchto troch mestách. Hlavným partnerom je mesto Prievidza, ďalšími dvoma partnermi sú mestá Bojnice a Handlová. Výška finančného príspevku, ktorý budeme žiadať, bude pravdepodobne až 500.000 eur
zobraziť podrobnosti »
28.03.2020
Web pre rodičov: ucimenadialku.sk
V spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR vznikla táto webová stránka ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie.
zobraziť podrobnosti »
25.03.2020
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.