Online 2 ľudia. VEPOS Novaky.sk VOĽBY 2022
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Zdá sa Vám nasledujúci príspevok nevhodný pre návštevníka tejto stránky?
Prosím prihláste sa a napíšte dôvod prečo si myslíte, že tento príspevok je nevhodný. Prihlásenie je nutné z toho dôvodu, aby sme Vám mohli zaslať odpoveď na vaše hlásenie. Ďakujeme za pochopenie.
príspevok číslo 7698 v téme Primátor / Poslanci zo dňa 11:26:47 14.10.2022
Chvála alebo babráctvo?
Primátor nášho mesta nám predviedol tzv. odpočet svojho volebného programu za roky 2018 - 2022. Rozhodol som sa pozrieť sa aspoň na jednu vec trochu bližšie a presnejšie.
Na pomoc som si vzal jeho predvolebný plagát.
V úvodnej časti plagátu pod názvom "Voľte istotu!" sľúbil, že v prípade zvolenia, okrem iného zabezpečí - citujem :
Okamžité vypovedanie zmluvy na "rekonštrukciu" Domu služieb, na základe ktorej má mesto zaplatiť, teda všetci občania nášho mesta, neskutočných cca 673 000 € (20,3 mil. sk)!
Vyhľadal som si teda príslušnú zmluvu, ktorá sa týka Domu služieb. Názov zmluvy má takéto znenie:
Zmluva o garantovanej energetickej službe uzatvorená v zmysle §17 a 18 a nasl. Zákona o energetickej efektívnosti.
Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o (jemne povedané) úmyselné, či neúmyselné nedorozumenie, pretože nie rekonštrukcia objektu, ale energetická efektívnosť a dosiahnutie energetických úspor za pomoci čiastočnej rekonštrukcie a modernizácie ( zateplenie objektu, namontovanie fotovoltickej elektrárne o výkone 10 kw a moderného vykurovacieho zariadenia aj so vzduchotechnikou) bolo cieľom predmetného projektu. Projekt v podstate predpokladal tri etapy: Etapu technickej prípravy, etapu realizácie stavebných a montážnych prác a etapu poskytnutia služieb po dobu 15 rokov. Prvé dve etapy v objeme 673 tis € s DPH a tretia etapa v objeme 61 tis € vrátane DPH sa mali splácať v pravidelných splátkach po dobu 15 rokov.
Nemám oficiálne informácie, čo sa s projektom dialo, či nedialo po pre neho úspešných voľbách, prvé dve etapy však v tom čase už boli (až na nejaké závady či nedorobky) ukončené a teda vypovedanie zmluvy sľúbené v predvolebných sľuboch bolo pre tieto dve etapy nemožné. Pokiaľ viem, tretia etapa ani nezačala a primátor dal za 10,6 tis € projekt preskúmať súdnemu znalcovi. Napriek tomu, že hodnotenie znalca vyznelo v prospech projektu, ukončil spoluprácu s jeho dodávateľom VSE Košice mimosúdnym vyrovnaním za 290 tis.€.
V rámci v úvode uvedeného „odpočtu“ sa primátor pochválil neuveriteľným úspechom – ušetril mestu 444 tis.€, keď od sumy 734 tis.€ (uvedená suma je chybná, lebo predstavuje všetky tri etapy, hoci tretia etapa za 61 tis.€ nebola ani začatá) odrátal sumu 290 tis.€ (za mimosúdne vyrovnanie). Na 10,6 tis.€ za posudok znalca akosi pozabudol.
Dovolím si predviesť trochu inú- možno presnejšiu matematiku:
Pokiaľ by bol projekt ukončený vo všetkých troch etapách, by malo mesto v zmysle zmluvy za prvé štyri roky splatiť 195,7 tis.€. V skutočnosti zaplatilo 300,6 tis.€, výsledkom je teda nie úspora, ale mínus 104,3 tis.€. Ten neuveriteľný úspech – úspora 444 tis.€, je čistá fikcia, lebo sa vzťahuje nie na štyri, ale pätnásť rokov prevádzky modernizovaného energetického zariadenia Domu služieb, pričom úmyselne mlčí o garantovaných benefitoch projektu – dosiahnutých energetických úsporách.
Myslím si, že v dnešnej dobe rapídneho rastu cien energii je konanie primátora úplne trestuhodné a on sa ešte bezostyšne svojim babráctvom chváli.
V. Richter
Hodnotenie: 2   0

Kladne hodnotil:
15.10.2022 10:20:54 Ľubomír
22.10.2022 13:37:22 Theis
Záporne hodnotil:


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky

Meno:
Heslo:
Slovenské elektrárne plánujú ukončiť prevádzku elektrárne Nováky koncom budúceho roka
Celý proces od ukončenia výroby elektrickej energie a tepla až po transformáciu celého areálu a prípravu na ďalšie využitie bude trvať niekoľko rokov.
zobraziť podrobnosti »
22.11.2022
Transparentnému psychopatovi Ing. Dušanovi Šimkovi zrazu vadí kamera
Deň pred konaním komunálnych volieb, psychopat bol nepríčetný, už mu zrejme všetko vadilo, zamkol zamestnancov v budove mestského úradu v Novákoch. V súvislosti s dosluhujúcim primátorom Šimkom a ním mnoho krát proklamovanou transparentnosťou, je na mieste otázka, prečo ak žiada transparentnosť, mu v tomto prípade vadila kamera?
zobraziť podrobnosti »
15.11.2022
Tínedžer behal po škole so sekerou. Jedno dievča sekol do čela
NOVÁKY / Na strednej odbornej škole v Novákoch došlo na začiatku vyučovania k vážnemu incidentu. Jeden tínedžer začal behať po škole so sekerou v ruke.
03.11.2022
Výsledky komunálnych volieb 2022
Výsledky komunálnych volieb 2022
zobraziť podrobnosti »
30.10.2022
Doprajte Ing. Dušanovi Šimkovi dôchodok už od 29.10.2022!
Takéto pekné venovanie odznelo 08.10.2022 v rádiu. Pevne veríme, že už toho psychopata nikto voliť nebude. Doprajte Ing. Dušanovi Šimkovi dôchodok už od 29.10.2022!
zobraziť podrobnosti »
17.10.2022
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.