Stránku si prezeráš sám... VEPOS Novaky.sk VOĽBY 2022
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
príspevok číslo 7697 v téme Rôzne / Iné zo dňa 22:43:24 03.10.2022 Nevhodný príspevok?
„ Život nie je problém, ktorý treba riešiť, ale realita, ktorú si treba v každom veku užiť. "
Soren Kierkegaard

Milé dámy, vážení páni, milí spoluobčania.

Viem, že je to trošku paradox prihovárať sa v mesiaci úcty k starším, lebo tým pádom, akoby som sa prihováral aj sám k sebe. Možno sa to niekomu bude zdať naozaj nevhodné, možno až smiešne, no myslím si, že aj na tejto stránke si treba pripomenúť výnimočnosť mesiaca október, ktorý bol v roku 1990 vyhlásený Valným zhromaždením OSN za mesiac úcty k starším. Som rád, že žijem v krajine, kde sa úcta k starším každoročne pripomína a zdôrazňuje. Som rád, že žijem v meste, kde si tento mesiac pravidelne pripomínajú aj naše spoločenské organizácie. Aj keď slová úcta a starší sú významom rozdielne, nepochybne patria k sebe, zvlášť v dobe, ktorú práve žijeme.
Myslím, že netreba si lámať hlavu, ani sa stresovať nad slovkom starší. Každý z nás je od niekoho starší, resp. mladší. Je síce pravda, že my starší sme trošku slabší, pomalší, aj to zdravie už nie je ako kedysi. Na druhej strane však, tí starší sú skúsenejší, rozvážnejší a bohatší o životné zážitky. Navyše dožiť sa dlhšieho veku nie je trest, ale určité privilégium, ktoré sa každému žiaľ nedostane.

Horšie je to už so slovkom úcta. Neviem ako vy, ale ja mám pocit, že úcta sa akosi začala vytrácať nielen z nášho života, ale žiaľ aj z nášho mesta. Viem, žijeme dobu, kde začínajú vládnuť úplne iné hodnoty a ľudia akoby sa zbláznili, za bohatstvom, postavením a mocou. To by však nemal byť dôvod, aby sme stratili úctu jeden k druhému, úctu k hodnotám, k tradíciám, histórii, skrátka k životu ako takému. Aj preto treba využiť každú príležitosť, aby sme úctu opäť vrátili do nášho každodenného života. Aj preto si treba pripomínať práve také dni, či mesiac, kde sa zvýrazňuje úcta. Verte, veľmi by som si želal, aby sa úcta nielen k starším, pretavila aj v našom meste do každodenného života, aby tu zostala nielen v tomto mesiaci, ale aby u nás našla svoj domov dlho - predlho. To všetko je však predovšetkým v našich rukách. My starší vieme, ako rýchlo beží život, vieme, že všetko je len dočasné a nič sa nedá vrátiť. Pokúsme sa teda aj v našom meste žiť ten život v pohode, radosti, s úsmevom na tvári a úcte nielen k tým starším, ale k sebe navzájom.

S úctou
Ľubo DzurákHodnotenie: 2   0

Kladne hodnotil:
04.10.2022 07:51:20 Vladimír
04.10.2022 12:31:51 lavida
Záporne hodnotil:


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky
Meno:
Heslo:
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
VIDEO: Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň
zobraziť podrobnosti »
15.03.2023
Vo veku sto rokov a osem mesiacov zomrel najstarší československý baník Karol Mikuláš
Život Karola Mikuláša bol spätý s baníctvom a hornou Nitrou.
zobraziť podrobnosti »
14.03.2023
Marián Miština je novým prednostom mestského úradu, vzdal sa funkcie poslanca
Mestský úrad v Novákoch má nového prednostu, Jána Martinu v tejto pozícii strieda Marián Miština.
zobraziť podrobnosti »
12.01.2023
Slovenské elektrárne plánujú ukončiť prevádzku elektrárne Nováky koncom budúceho roka
Celý proces od ukončenia výroby elektrickej energie a tepla až po transformáciu celého areálu a prípravu na ďalšie využitie bude trvať niekoľko rokov.
zobraziť podrobnosti »
22.11.2022
Transparentnému psychopatovi Ing. Dušanovi Šimkovi zrazu vadí kamera
Deň pred konaním komunálnych volieb, psychopat bol nepríčetný, už mu zrejme všetko vadilo, zamkol zamestnancov v budove mestského úradu v Novákoch. V súvislosti s dosluhujúcim primátorom Šimkom a ním mnoho krát proklamovanou transparentnosťou, je na mieste otázka, prečo ak žiada transparentnosť, mu v tomto prípade vadila kamera?
zobraziť podrobnosti »
15.11.2022
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.