Online 9 ľudí. FullHouse Slavio Slovenská VEPOS Novaky.sk RNDr. Daniel Daniš
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
príspevok číslo 6818 v téme Nováky pozitívne zo dňa 12:02:31 06.05.2019 Nevhodný príspevok?

Milé dámy, no v týchto dňoch predovšetkým mamy,
keďže som pevne presvedčený, že toto je stránka všetkých občanov Novák, chcem sa prostredníctvom nej prihovoriť k vám z príležitosti vášho sviatku - Dňa matiek.
Je do určitej miery symbolické, že váš sviatok si pripomíname v najkrajšom mesiaci roka v mesiaci lásky a porozumenia v máji. Navyše máj je aj mesiacom, kde sa príroda zo zimného spánku prebúdza k životu, čo sa dá porovnať s vaším poslaním, privádzať na svet nové životy a tak zebezpečovať život pre budúce generácie.
Tak ako každý sviatok tak aj Deň matiek má svoju históriu, svoj význam. Oslavovali ho už starovekí Gréci na počesť bohyne Rhey – matky všetkých bohov. Na tom, že sa dnes Deň matiek oslavuje prakticky na celom svete, má veľký podiel američanka Anna Jarvisová, ktorá už v roku 1907 začala bojovať za práva matiek. O sedem rokov neskôr v roku 1914 bol Deň matiek vyhlásený, ako celoamerický sviatok.
Niekedy sa mi však zdá, že deň matiek je tak trošku v tieni MDŽ. Možno je to aj z dôvodu, že nie vo všetkých krajinách si ho pripomínajú druhú májovú nedeľu, teda neoslavuje sa všade v rovnaký deň. So Slovenskom si tento sviatok v týchto dňoch pripomínajú napr. v Taliansku, Belgicku, Austrálii, Dánsku, Fínsku... To však neznižuje jeho význam a opodstatnenie pre náš život. Predovšetkým z toho dôvodu, že ste to vy naše mamy, ktoré prinášajú do tohto sveta nový život. Ste to vy mamy ktoré, aj keď si to my muži neradi priznávame, ste najdôležitejšou súčasťou našich rodín. Prinášate do nich lásku, porozumenie, úsmev, šťastie. Ak sme my muži tou hlavou rodiny, tak potom vy ste určite ich srdcom. Nakoniec význam, dôležitosť a nenahraditeľnosť slova mama potvrdzuje aj skutočnosť, že slovo mama je prvé, ktoré vysloví dieťa po svojom narodení.
Som úprimne rád, že žijem v krajine ktorá si takéto sviatky nielen pripomína, ale aj ctí. Je to dôležité zvlášť v dobe, keď sa z nášho života vytrácajú hodnoty a mnohokrát sme ležérni k vlastnej histórii a tradíciám, ktoré nám tu zanechali predchádzajúce generácie. Aj keď dnes sa stretáme s iniciatívami legalizovať aj iné typy rodín, pre mňa vždy prioritnou rodinou bude tá, ktorú tvoria mama, otec a ich deti. Malo by byť preto pre nás nielen samozrejmosťou, ale možno aj akousi povinnosťou, pripomínať si takéto sviatky a odovzdávať ich posolstvá mladším generáciám. Národ, ktorý si neváži svoju históriu, nepripomína si tradície a nečerpá zo skúseností predchádzajúcich generácií, stráca v dnešnom svete svoju identitu. Presne takýto odkaz nám zanechal jeden z velikánov našej kultúry, spisovateľ Vladimír Mináč : „ Vždy budeme malým národom. No pokiaľ si budeme vážiť a chrániť svoje hodnoty, tradície a svoju pravdu, nikdy nebudeme bezmocní. Nie moc, ktorá je pominuteľná, ale duch, ktorý v nás pretrváva, to je naša cesta, náš zmysel, náš osud.“
Aj preto je dobré, že aj v našom meste si viacerými formami pripomíname tento vzácny a ľudsky krásny sviatok. Mesto, klub Zdravotne postihnutých, klub Dôchodcov robia už roky akcie, kde si tento sviatok nielen pripomínajú, ale aj využívajú na možnosť príjemného posedenia, na spomienky, na rozhovory. Som rád, že v našom meste žijú ľudia, ktorí sa práve takýmito akciami snažia dávať ľudí dokopy, tak trošku ich vytrhnú z domácností, od televízorov, od každodenných starostí. Práve pri takýchto sviatkoch sa treba zamyslieť nad životom, ktorý žijeme, vážiť si to, že sme tu a s láskou si spomenúť na tých, vďaka ktorým sme tu. Život je totiž nielen krásny, ale aj úžasný dar, ktorý by sme mali naplniť láskou, šťastím a porozumením. Práve v tom vidím obrovský význam tohto sviatku a nenahraditeľnosť vás, drahé mamy.
Na záver si pomôžem citátom Marlene Dietrichovej :
„Celý život sa naháňame za množstvom vecí. Dospievame vtedy, ak zistíme, že len tri sú pre šťastný život dôležité – Zdravie, rodina a láska.“
Ja len dodávam, že ich dôležitosť a vzácnosť zvyšuje fakt, že sa nedajú kúpiť.
Milé dámy, drahé mamy, zo srdca vám prajem, aby ste dlho, predlho mali to, čo sa kúpiť nedá.
S úctou
Ľubo Dzurák
Hodnotenie: 0   0


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky

Meno:
Heslo:
Bojnice majú novú atrakciu. Návštevníkov odvezie turistický vláčik
Turistický vláčik odvezie ľudí na dvoch trasách.
zobraziť podrobnosti »
09.05.2019
Nebezpečné znečistenie. Bývalý zamestnanec odhalil nekalé praktiky
NOVÁKY / Rybári už niekoľko rokov upozorňujú na znečistenú vodu v rieke Nitra. Tá je najmä v úseku pod Novákmi plná chemických látok. Do redakcie TV JOJ sa ozval bývalý hasič, ktorý pracoval v tamojšej chemičke. Informoval o tom, ako tam zneškodňovali ortuť.
zobraziť podrobnosti »
20.03.2019
VIDEO: Prievidza má letisko. Ani Federer už nemusí dosadať na trávu
Lúka s ďatelinou bola dlhých sedemdesiat rokov letiskom v Prievidzi. To sa teraz zmenilo. Trávu nahradil asfalt. Pomôcť to môže celému regiónu.
zobraziť podrobnosti »
19.03.2019
Budú sa preverovať výsledky volieb: Neúspešní kandidáti žiadajú o prepočítanie hlasov
NOVÁKY - Jeden z neúspešných kandidátov na primátora Novák v novembrových voľbách do orgánov samosprávy obcí požiadal Ústavný súd (ÚS) SR o prepočítanie hlasov. Podanie odôvodnil tesným rozdielom hlasov voličov medzi ním a zvoleným kandidátom.
zobraziť podrobnosti »
28.11.2018
Hlasuj za ZŠ Nováky a vyhraj
V hre sú 3x plne vybavené počítačové učebne s interaktívnou tabuľou v hodnote 21 000 € pre tvoju školu a viac ako 120 vecných cien pre teba, hlasovanie prebieha do 31.12.2018
zobraziť podrobnosti »
22.11.2018
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.