Online 7 ľudí. FullHouse Slavio Slovenská VEPOS Novaky.sk RNDr. Daniel Daniš
číslo príspevku:
Diskusné fórum
nie je nič lepšie ako si všetko povedať
Zdá sa Vám nasledujúci príspevok nevhodný pre návštevníka tejto stránky?
Prosím prihláste sa a napíšte dôvod prečo si myslíte, že tento príspevok je nevhodný. Prihlásenie je nutné z toho dôvodu, aby sme Vám mohli zaslať odpoveď na vaše hlásenie. Ďakujeme za pochopenie.
príspevok číslo 6731 v téme Šport zo dňa 15:55:00 28.12.2018
Hatrlo :

„Nestačí len vedieť, treba to aj využiť. Nestačí len chcieť, treba to aj dokázať.“ Goethe

Každému z nás pri narodení dávajú sudičky niečo do vienka, čo nás sprevádza celým našim životom. Potom záleží už len od nás, ako tieto dary dokážeme v našom žití využiť.
Jožko Adamec určite okrem futbalového talentu, dostal do vienka aj loptu a kopačky, ktoré ho nielen sprevádzali celým životom, ale aj preslávili na celom svete. Aj keď Slovensko je malou krajinou, má množstvo vynikajúcich ľudí, osobností, ktoré sa stali legendami už počas svojho života. Medzi nich určite patrí športovec, futbalista, strelec, aký sa narodí raz za desiatky rokov – Jožko Adamec.
Ako chlapcovi z Vrbového mu doslova počarovala futbalová lopta. Aj on mal svoje sny, ktoré sa mu vďaka neobyčajnému talentu, cieľavedomosti a zdravej ctižiadovosti podarilo aj naplniť.
Svoju doslova hviezdnu futbalovú kariéru začal ako 17 ročný za Spartak Trnava v roku 1959.
Jeho nevšedná futbalová kariéra trvala až do roku 1978, teda takmer 20 rokov. Počas týchto rokov získal 6 titulov majstra Československa, štyri v drese Spartaka Trnava a 2 v Dukle Praha.
V 383 ligových zápasoch strelil úctihodných 170 ligových gólov. Futbaloví fanúškovia spomínajú predovšetkým na ligový zápas s Třincom, kde Jožko strelil 6 gólov. Aj preto bolo úplnou samozrejmosťou, že sa stal už v mladom veku reprezentantom. V roku 1962 hral na MS v Chile, kde bol našim najmladším hráčom. Na týchto MS sme sa dostali až do finále, v ktorom sme prehrali s Brazíliou. O osem rokov neskôr si zahral aj na MS v Mexicu, kde spolu s Dobiášom a Petrášom patrili k našim najlepším hráčom. Za reprezentáciu odohral 44 zápasov v ktorých strelil 17 gólov. Nezabudnuteľný bol zápas proti Brazílii 23.6.1968 na Tehelnom poli. Vyhrali sme 3:2 a Hatrlo strelil všetky tri góly. To sa odvtedy podarilo len takým hráčom ako bol Paollo Rosi a súčasný futbalista Barcelony Lionel Messi.
Aj po skončení futbalovej kariéri zostal Jožko pri futbale. Ako tréner pôsobil v Trnave, Interi i B.Bystrici. V rokoch 1999 – 2001 bol aj trénerom reprezentácie Slovenska.
Svoje futbalové umenie predvádzal aj v drese Internacionálov Slovenska. Práve na týchto zápasoch som sa s ním bližšie spoznal. Bolo pre mňa neskutočným zážitkom byť s ním v jednej kabíne a hrať s ním na jednom ihrisku, v jednom družstve. No neboli to len futbalové zážitky. Mal som ho príležitosť bližšie spoznať aj na množstve spoločenských podujatí. Skromnosť, pokora, priateľstvo a úprimnosť, to bolo to čo z neho vyžarovalo, to bolo to, prečo som si ho nielen ja, ale aj mnohí ďalší vážil a obľúbil.
S neskrývanou radosťou som privítal, keď jeho športové úspechy, boli aj zaslúžene ocenené. V hodnotení futbalista storočia skončil na 2.mieste. Dostal sa ako jediný futbalista do športovej Siene Slávy Slovenska, ako aj do futbalovej Siene slávy.
Jožko Adamec, výnimočný futbalista, dobrý a skromný človek, úprimný kamarát. Aj preto som s veľkým zarmútením prijal správu o jeho smrti. Odišiel človek, naša veľká futbalová legenda.
Ostáva však v našich srdciach a spomienkach.
Česť jeho pamiatke.

Ľubo Dzurák

Hodnotenie: 0   0


Napíšte reakciu na tento príspevok.<<< zoznam tém
<<< späť na najnovšie príspevky

Meno:
Heslo:
Bojnice majú novú atrakciu. Návštevníkov odvezie turistický vláčik
Turistický vláčik odvezie ľudí na dvoch trasách.
zobraziť podrobnosti »
09.05.2019
Nebezpečné znečistenie. Bývalý zamestnanec odhalil nekalé praktiky
NOVÁKY / Rybári už niekoľko rokov upozorňujú na znečistenú vodu v rieke Nitra. Tá je najmä v úseku pod Novákmi plná chemických látok. Do redakcie TV JOJ sa ozval bývalý hasič, ktorý pracoval v tamojšej chemičke. Informoval o tom, ako tam zneškodňovali ortuť.
zobraziť podrobnosti »
20.03.2019
VIDEO: Prievidza má letisko. Ani Federer už nemusí dosadať na trávu
Lúka s ďatelinou bola dlhých sedemdesiat rokov letiskom v Prievidzi. To sa teraz zmenilo. Trávu nahradil asfalt. Pomôcť to môže celému regiónu.
zobraziť podrobnosti »
19.03.2019
Budú sa preverovať výsledky volieb: Neúspešní kandidáti žiadajú o prepočítanie hlasov
NOVÁKY - Jeden z neúspešných kandidátov na primátora Novák v novembrových voľbách do orgánov samosprávy obcí požiadal Ústavný súd (ÚS) SR o prepočítanie hlasov. Podanie odôvodnil tesným rozdielom hlasov voličov medzi ním a zvoleným kandidátom.
zobraziť podrobnosti »
28.11.2018
Hlasuj za ZŠ Nováky a vyhraj
V hre sú 3x plne vybavené počítačové učebne s interaktívnou tabuľou v hodnote 21 000 € pre tvoju školu a viac ako 120 vecných cien pre teba, hlasovanie prebieha do 31.12.2018
zobraziť podrobnosti »
22.11.2018
   Majiteľom domény Novaky.COM a administrátorom stránky je webmaster@novaky.com - občan mesta, ako každý iný.
Administrátor stránky nezodpovedá za obsah príspevkov! Kódex prispievateľa. Zásady ochrany osobných údajov.